2017 tarihte ki en sıcak ikinci yıl oldu, küresel ısınmaya teşekkürler!

Nasa’ya göre 2017 yılının ilk 6 ayı şimdiye kadar ölçülen en sıcak ikinci zaman dilimi olarak tarihe geçti. Değerler 1950-1980 yılları ortalamasının 0,94 ° C üzerinde. Bir önceki rekor ise çok uzak değil, 2016 yılına ait.

 

Bu değerler dikkat çekici çünkü bu ısınmaya El Nino etkisi dahil değil. Peki El Nino nedir; El Nino sıcak okyanus sularının yüzeye çıkarak küresel anlamda dünya yüzeyinin ısınması demektir.

 

Küresel ısınmayı inkar edenler 1998’den bu yana küresel ısınmanın olmadığını iddia etmektedirler. 1998 yılında El Nino sebebiyle aşırı derecede sıcak geçti. Ve bu inkarcılar 1998’den 2014 yılına kadar küresel ısınmanın olmadığını tüm sebebin El Nino olduğunu savundular.

 

Fakat 2017 yılı El Nino etkisi olmadan 1998 yılına göre 0.3 ° C daha sıcak geçti ve bu, 1998 yılında 2017 yılına oranla daha fazla güneş enerjisi ulaşmasına rağmen gerçekleşti.

 

El Niño ve güneş ışınlarının sıcaklık etkileri açısından, 2017 yılı şimdiye kadar en çok 2006’ya benziyordu. Ancak 2017’de 2006’ya göre 0,3 ° C daha sıcaktı.

 

ABD Başkanı Trump’ın ekibinden Enerji Sekreteri Rick Perry karbon salınımının Dünya iklim değişikliğine neden olmadığını, ısınmanın aslında doğal olarak oluşan olaylar sebebiyle yaşandığını iddia etti.

 

Bu gerçek olsa bile okyanuslar dünyayı ısıttığında kendilerinin soğuması gerekiyor. Fakat veriler okyanus sularının da sürekli ısındığını gösteriyor.

 

Bunun gibi daha bir çok bileşen incelendiğinde tüm göstergeler ısınmadan yana. Yüzey hava sıcaklıkları, daha düşük atmosferik sıcaklıklar, okyanus sıcaklıkları vs. hepsi ısınıyor. Dolayısıyla bunun bir yerküre döngüsünün etkisi olduğunu söylemek oldukça güç. Bunun doğru olabilmesi için ya güneşten gelen enerjinin artması ya da dünyadan uzaya yansıyan enerjinin azalması gerekir. Son yıllarda yapılan araştırmalara göre veriler dünyaya gelen güneş enerjisinde azalma olduğu yönünde.

 

Suçlu Açık Şekilde İnsanoğlu Ve Karbon Kirliliği.

 

Aslında, araştırmalar, buzul çağında ve dışındaki geçiş döneminde, küresel yüzey sıcaklıklarının, dünyanın en hızlı doğal iklim değişikliğine oranla yaklaşık 20 kat daha hızlı arttığını gösteriyor. Ve karbon kirliliğini azaltmak için ciddi bir girişimde bulunmadıkça, bu oran dünyanın en hızlı doğal iklim değişikliğinden belki de 50 kat daha hızlı artacak.

 

Yine küresel ısınmayı inkar edenler hızlı iklim değişikliğinin aslında korkulacak bir yanının olmadığını da söylüyorlar fakat veriler aynı şeyi yine söylemiyor.

 

IPPC, ısınmanın küresel canlı türlerinden %30’unun tükenme riskini arttırdığını söylüyor. Küresel ısınmayı önlemek için harekete geçmezsek; IPCC, yüzyılın sonuna kadar, Dünya’nın altıncı kitlesel yok oluşuna yaklaştığımız için % 40 ya da daha fazla küresel türün tükenebileceğini düşünüyor.

 

Eğer küresel ısınmayı kontrol altında tutmazsak, sonuçlar gerçekten de kötü olacak.

 

Kaynak:  The Gurdian – Dana Nuccitelli

Paylaş:

Bu yazıyla ilgili sen ne düşünüyorsun?