3D yazıcıdan su kalite sensörü

Gelişen 3 boyutlu yazıcılarla artık minyatür su analiz sensörleri yapmak ve günümüzde saatler süren su analizlerini, su şebekesi boyunca anlık olarak gerçekleştirmek artık mümkün.

Su kalitesi, yalnızca gelişmekte olan ülkelerde değil, tüm dünyada önemli bir konu. Sürekli su analizi ve müdahalesinin gerekli olduğunu anlamak için Flint, Michigan gibi şehirlere bakmak yeterlidir.

Günümüzde su analizleri, periyodik olarak yapılmakta ve ne yazık ki suyun biz insanların evlerine ulaşmadan önce sisteme giren kirletici maddelerin miktarlarını anlık olarak izleyen bir sistem bulunmamaktadır.

Mühendislik Okulu Müdürü Profesör Mina Hoorfar liderliğindeki British Columbia Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, bir su şebekesi boyunca bu olasılığı sürekli ve eksiksiz olarak izleyebilecek bir çözüm geliştirdi. Boyut olarak çok ufak olmasına dikkat edilen bu çözümü üretebilmek için 3 boyutlu yazıcı kullanıldı. Ve ortaya su kalitesi algılayıcı sensörü çıktı.

Sensör, bulanıklık, pH, sıcaklık, klor seviyeleri gibi aynı anda birçok farklı ölçüm de yapabilirken, aynı zamanda patojenler ve kontaminantları da bulabiliyor. Sensörün topladığı veriler daha sonra merkezi bir sisteme kablosuz olarak gönderilebiliyor.

Sensörler bir su dağıtım şebekesi boyunca konuşlandırılabilir ve bağımsız çalıştıkları için birisi başarısız olursa diğerleri çalışmaya devam ederek suyun kaynağından tüketimine kadar sürekli izlenmesini ve eğer şebekeye bir kirletici girişi var ise yerini anlık olarak tespit etmeyi sağlamaktadır. Algılayıcıların yerleştirileceği son yer ise tabi ki evlerimiz.

Tam ve sürekli olarak izlenmek istenen bir su şebekesi fikri  en başta kulağa pahalı gelmesine karşın, bu sensörlerin 3B yazıcılarla yapılması başarıldığı için üretimi kolay, hızlı ve ucuz olabilmektedir. Böyle bir sistem, kontaminantların, sisteme girdikleri zaman ve olduğu yerde tespit edilebileceği anlamına gelir; böylece halk sağlığı problemine başlamadan önce bu kirleticiler rahatlıkla yakalanabilir.

Unutmadan; Dünya üzerinde suların sadece %1’i içilebilir sudur!

Paylaş:

Bu yazıyla ilgili sen ne düşünüyorsun?