İçeriğe geç

Atıklar Otomobil Yakıtına Dönüşecek

Geleceğe Dönüş (Film)

Geleceğe dönüş filmini yaşı 30’un üzerinde olanlar çok iyi bilirler. 2. filmin sonunda Emitt Brown nam-ı diğer Doktor ve genç arkadaşı Marty McFly geçmişe gideceklerdir ve Marty, doktoru gidecekleri zamanda petrolün henüz bulunmadığı konusunda uyarır. Doktor da tam bu esnada hepimizin ağzını açık bırakacak bir hareket yapar. Meşhur arabasının üzerinde daha önce görmediğimiz ve mutfak robotuna benzeyen Mr. Fusion markalı bir cihazın kapağını açar, içine bir kaç parça yanında ki çöp kovasından aldığı atığı atar ve şu efsanevi ve hepimizin ağzını açık bırakan cümleyi söyler; “Gideceğimiz yerde petrole ihtiyacımız yok!“. Hepimizi o dönemde çok etkileyen bu replik artık gerçek oldu.

Günümüzde hızla yaygınlaşmaya başlayan elektrikli araçlar, planlar doğru işlerse yakıt olarak plastik atıkları kullanabilecek. Doğaya salındıktan sonra kaybolması ortalama 450 yıl süren plastik atıkların bu denli efektif bir şekilde kullanılabilmesi halinde dünya nüfusunun petrol ihtiyacı biraz olsun hafifleyebilecek.

Atık özel bir işleme uğramadan kullanılabiliyor

Plastik atığı yakıta çevirmek konusunda seçici olmayan proje hakkında konuşan kimyacı Dr. Moritz Kuehnel, “Bu projenin en güzel yanı, kullandığınız maddenin özel bir işlemden geçmesi gerekmiyor. Bir sıvı yağ kabını mı kullanmak istiyorsunuz; kabın içinde kalan yağ sizin için bir sorun olmayacak, aksine süreci güçlendireceğini bile söylemek mümkün.” açıklamasında bulundu.

Henüz emekleme aşamasında olan bu projenin orta ölçekli bir gelecekte elektrikli otomobillere rakip olabileceği kuvvetli bir ihtimal. Pek tabii petrol devlerinin bu tür bir teknolojiye karşı nasıl bir tutum izleyeceği henüz bilinemiyor. Bilinen tek bir şey varsa o da insanlığın artık yaşam ve çevre şartlarını daha iyi hale getirecek teknolojik altyapıya sahip olduğu.

Paylaş:
Tarih:Çevre

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir