İçeriğe geç

Aydınlatmalar Yetersiz

Bir tekstil fabrikasında giderek yükselen giderlere rağmen, üretimin artmaması şirketi kapanma seviyesine getirmiş durumdadır.

Sürekli yapılan masa başı toplantılar da, çözüm olmamaktadır. Tepe yöneticiler, bir türlü soruna çözüm bulamıyordur. Ta ki, toplantıya katılan genç bir mühendis, aydınlatmaların yetersiz olduğunu söyleyene kadar.

Bu fikrin doğruluğundan emin olamayan yöneticiler, üretim sahasını gezmeye başlar ve genç mühendisimize hak verirler. Aynı gün aydınlatmalar arttırılmaya başlanır. Görülen odur ki gerçekten üretim artar.

Başka bir toplantıda genç mühendisimiz, tekrar aynı fikrini yineler ve aydınlatmaların yetersiz olduğunu savunur. Diğer tüm yöneticiler, yeterince aydınlatma için masraf yaptıklarını düşünerek, hep birlikte tekrar üretim sahasını kontrol etmeye başlarlar. Genç mühendisi kıramayan yöneticiler, tekrar aydınlatmalara ilave yaptırırlar.

Rakamlar üzerine yoğunlaşan yöneticiler, bakarlar ki hakikaten üretim daha da yükselmiş.

Genç mühendisimiz, aynı fikirle tekrar aydınlatmaların yetersiz olduğunu savunur. Tekrar üretim sahasına inilir.

Bu şekilde birkaç toplantı ve üretim sahası gezisi devam eder. Üretim yükselir.

Bir sonraki toplantıda, genç mühendisimizin kendine güveni artmıştır. Çok fazla aydınlatma koyduklarını, bu sebeple çalışanların gözlerinin kamaştığını savunur.

Üretim sahasını gezen diğer yöneticiler, fazla aydınlatmaları söktürmeye başlarlar. Üretimin daha da artış göstermesi, tüm yöneticileri şaşkına çevirir.

Sonradan takılan tüm aydınlatmalar yavaş yavaş sökülür fakat üretim ve verim sürekli artış gösterir.

Kerametin aydınlatmalarda olmadığını, üretim sahasıyla ilgilenmekte olduğunu geç de olsa anlarlar.

Tepe yöneticilerin en önemli görevi DENETİM dir. Bu görevin alt kadrolara devredilmesi verimsizliği getirir.

Savaşlar savaş meydanında kazanılır. Mavi yaka çalışanının soluduğu havayı solumayan, üretim sahasını denetlemeyen, çalışanıyla omuz omuza olmayan bir tepe yöneticinin, bulunduğu işletme verimsizdir.

Genç bir mühendisin gelip, aydınlatmaların yetersiz olduğunu söylemesi gereklidir.

Kaynak: Birol Özer

Paylaş:
Tarih:Genel

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir