Bu kafede para yerine plastik geçiyor.

Belçika merkezli Ecover isimli bir şirket, müşterilerin geri dönüştürülebilir plastik atıklarla “ödeme” yapabildiği geçici bir kafeyi The Rubbish Cafe‘yi kurdu. Eşsiz mağaza, Londra’daki Covent Garden’da.

Kafe, iç mekan tasarımı tasarımcı Max McMurdo tarafından,  Vejeteryan ve sıfır atık konseptiyle oluşturulan menüsü ise Tom Hunt tarafından oluşturuldu. Tahmin edeceğiniz gibi, yiyeceklerin çoğu meyve, enteresan lezzetli ekmeği, tahıl kaseleri ve pirinç ağırlıklı olmak üzere vegan dostu.

Ecover, önümüzdeki üç yıl boyunca ürünleri için daha fazla geri dönüştürülmüş plastik kullanmayı hedefledi. Geçtiğimiz Ekim ayında şirket, %50’si okyanuslardan toplanan plastik atıklardan oluşan bir deterjan şişeleri üretti. Ayrıca, tek kullanımlık plastik kullanımını ortadan kaldırmak için bir çok girişimi var.

“Plastik üretimi için tamamen yeniden düşünmemiz gerektiğine inanıyoruz” diyen şirket; “Nasıl yaparız, nasıl kullanırız ve nasıl tekrar kullanırız! Sanayi ve plastik üreticileri bir bütün olarak daha fazla sorumluluk almalı, çünkü plastik gibi dayanıklı bir malzemeyi tek kullanımlık olarak kullanmak sistematik olarak yanlıştır.”

Rubbish Cafe, tek kullanımlık plastiklerin kullanımına dair farkındalık oluşturmak için başlı başına ayrı bir proje. Bunlar, geri dönüştürülebilir şişeler, çorba kapları ve sağlıklı yiyecekler ve içecekler için kullanılabilecek plastikler. TV, radyo, web siteleri ve sosyal medyada yerel olarak yoğun bir şekilde reklamı yayınlandı. (Sizlerde desteğinizi #LetsLiveClean etiketiyle sosyal medyadan gösterebilirsiniz.)

Ecover’ın planlarında bir çok farklı sürdürülebilir projeleri var. Yüzde 100 geri dönüştürülmüş plastikten yapılmış yeni bir bulaşık deterjanı bunlardan sadece bir tanesi. 2020 yılına kadar, tüm şişelerinin geri dönüştürülmüş ürünlerden yapılmasını hedefliyor ve yüksek yoğunluklu polietilen plastiği hakkında yeniden düşünülmesi gerektiğini ifade ediyorlar.

Ayrıca 2020 yılına kadar, çöp kutusuna ulaşmasa bile çevreye zarar vermeyecek biyolojik olarak bozunabilir ambalajın test edilmesini planlıyorlar. Bazı örnekler patates bazlı plastik veya lif bazlı odun hamuru kullanmayı içeriyor.

Her şeyin geri dönüştürülmesi imkansız hale elbette gelecek ama atıkları azaltmak için atılan ilk adımların, doğayı korumak için atılacak son adımdan daha hayati olduğunun farkındalar.

Paylaş:

Bu yazıyla ilgili sen ne düşünüyorsun?