Atıktan enerjiye örnek bir proje

Afrika dünyanın en hızlı kentleşen kıtası. Buna kentleşmenin diğer yerlere göre çok düşük seviyede olmasınında etkisi var elbette. Ancak şehir hayatı milyonlarca insanı yoksulluktan kurtarırken, hızlı dönüşüm yeni bir sorun oluşturdu: “Atık Dağları”. Şimdi Etiyopyalı bir  girişimci, insanların refahının artmasını sağlayan kentleşmenin, zararlı ve tehlikeli atık dağlarını azaltan “Afrika’nın ilk atık enerji tesisi”yle bu sorunu çözüyor.

Eski Silikon Vadisi girişimcisi ve Dünya Ekonomik Forumu Genç Küresel Lideri olan Stanford mühendisi Samuel Alemayehu, tesisin Addis Ababa’nın evdeki enerji ihtiyacının% 30’unu tedarik edeceğini ve atıkların yaklaşık% 80’ini yakacağını söylüyor.

Her gün 1.400 ton atık.

Alemayehu, 120 milyon $ ‘lık projeyi, Çin JV ortağı CNEEC ile birlikte, kentin atıklara yaklaşımını değiştirmek için Etiyopya hükumetine ve uluslararası şirketlerden oluşan bir konsorsiyuma katılarak Cambridge Industries’in kurucularından biri olarak göze çarpıyor.

Cambridge Industries, “Afrika’nın en büyük sosyal sorunu olan atık yönetimini, yeni bir zenginlik kaynağı haline getiriyoruz” diyor .

Addis Ababa’nın çöplüğü, 36 futbol sahası büyüklüğünde bir alanı kaplayan geniş ve sürekli büyüyen bir depolama sahası. Atıklardan kaynaklı suların bölgeden sızması yakındaki nehirleri kirletirken, atık dağının kendisi de güçlü bir sera gazı olan metan üretiyor. Depolama alanı da oldukça istikrarsız. 2017 yılında gerçekleşen bir heyelan 114 kişinin yaşamını kaybetmesine sebep oldu. Bu çok ciddi bir durum.

Aynı zamanda, Etiyopya’nın enerji kaynakları her yıl % 10’dan fazla büyüyen ülkeye ayak uyduramıyor. AB emisyon standartlarına uyan Reppie tesisi, her iki sorunu da çözmek için tasarlandı.

Tesis, başkentin çöpünü 1,800 santigrat dereceye kadar ısıtarak ve yılda 185 milyon KW saat elektriğe dönüştürerek ülkenin en büyük sorunlarından birinin çözümünü tek başına üstleniyor. Reppie, Etiyopya’nın emisyonlarını limitlere çekerken yaşam standartlarını da artırma yönündeki daha geniş planının sadece bir parçası.

Bu, 2030 yılına kadar ülkenin yenilenebilir enerji üretimini genişletmek için yıllık 2 milyar dolarlık yatırım yapmayı ve 1 milyar dolarlık mevcut yıllık harcamaları iki katına çıkarmayı hedefliyor . Planlanan finansman, komşu ülkelere özel yatırım, iklim fonları ve temiz enerji satışlarını da içerecek.

Atık yakma işlemi, gerekli tedbir ve kontroller alındıktan sonra dünyanın birçok yerinde yaygın bir işlemdir. Ancak, Afrika’da bugüne kadar çöpü atmanın tek yolu onu yığmak, gömmek ya da nehirlere ve lagünlere dökmektir. Fakat bu çöp yığınları haşereleri çeker ve sivrisineklere yönelik ideal üreme alanları oluşturur. Bu durum sıtmadan, sarı hummaya kadar hastalıkların yayılmasında etki yapar.

Bu tesis çöpleri yakar. Yanma esnasında ortaya ciddi bir ısı çıkar. Bu ısıyı suyu ısıtmak için kullanır. Isının sudan buhar elde edilir ve bu buharın basıncı ile iki adet buhar türbini döndürülür. Böylece bu enerji dönüşümleri sonucunda jeneratörler aracılığıyla elektrik elde edilir. Yanma prosesinden açığa çıkan gazlar için bacalarda modern gaz arıtma teknolojisi kullanılarak zehirli gazların limitlerin altında kalması sağlanır.

Etiyopya’nın Nairobi’deki Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Yardımcısı Zerubabel Getachew , “ Reppie’nin bölgedeki ve dünyadaki diğer ülkeler için bir model olarak hizmet vereceğini umuyoruz” diyor .

Dünya Ekonomik Forumu Genç Küresel Lider olan Alemayehu, halihazırda kıtadaki yenilenebilir enerji alanlarının genişletilmesi üzerinde çalışıyor. Uganda, Kenya, Kamerun, Senegal ve Cibuti’de benzer atıktan enerji santralleri kurmayı planlıyor.

Alemayehu, “Afrika şehirleri son otuz yılda çok ciddi oranlarda büyüme yaşadı. Ama altyapıları aynı oranda büyümedi ve bu sıkıntılar yaşanmaya başladı.” diyor.

“Bu tesislerin Afrika’nın kentlileşen şehirleri için modern, çok amaçlı bir altyapı yaratacağına, yeni teknolojiler kullanacağına, bu sayede atıkların aynı anda bertaraf edilmesine, sürdürülebilir enerji üretilmesine, suyun temizlenmesine ve yeniden kullanılmasına, değerli kaynakların geri dönüştürülmesine, endüstriyel dereceli buhar üretilmesine olanak sağlayacak. Diğer işletmeler ve en önemlisi, tüm bunları şehir sınırları içinde güvenli bir yerde bulunan bir tesiste yapıyorlar ”dedi.

Yararlanılan Kaynak: This African city is turning a mountain of trash into energy

Yazar: Alex Grey

Türkçeleştiren: Mustafa Kurt

Paylaş:

Bu yazıyla ilgili sen ne düşünüyorsun?