İçeriğe geç

Gezegen mi Plastik mi?

National Geographic dergisi, “Gezegen mi, Plastik mi ?”adı verilen bilgilendirici ve şok edici bir kampanya başlattı.

Birçoğumuz çevremizde çok fazla plastik olduğunun farkındayız. Hepimiz çok büyük bir soruna katkıda bulunduğumuzu bilerek, çöp kutusuna doğrudan bir başka tek kullanımlık plastik ambalaj attığımızda, kendimizi biraz suçlu hissediyoruz. Ama, ya plastik bağımlılığımızın korkunç sonuçlarıyla yüz yüze karşılaşsaydık, sonuç ne olurdu? Neler hissederdik!

Bu kampanyanın amacı insanları tek kullanımlık plastik kullanımlarını yeniden gözden geçirmelerini sağlatmak ve en azından bilinç oluşturmak. Eğer bu başarılı olursa ürünleri plastik ambalajlarda sunan üreticilerin baskı altına alınarak daha bilinçli şekilde plastik kullanımı azaltılabilir.

Bu konuda da ilk adımı kendileri atıyor ve her ay abonelerine poşet içinde sunulan dergi bu uygulamasını sonlandırdı ve artık dergilerinin ambalajlarında tek kullanımlık poşet kullanılmayacağını açıkladı.  Hatta derginin kendisi bildiğiniz gibi plastik ağırlıklı kağıda basılmaktaydı ve bundan böyle baskılarında plastiğe göre daha çevreci olan kağıt kullanılacak.

“Fotoğrafçı, bu leyleği İspanya’daki bu depolama sahasındaki plastik torbadan kurtardı. Bir torba bir kereden fazla kullanılabilir ama Leyleklerin bir canı var! ” Resim: John Cancalosi / National Geographic

Son sayısında dünyada ki plastik kirliliğine dikkat çeken dergi; yürek burkan fotoğraflarla da bu kampanyasını destekliyor.

Her yıl 9 milyon ton plastik atık doğaya bırakılıyor. Bu plastik atıklar doğada plastik zinciri oluşturarak doğal bir çevrim oluşturuyorlar. Burada ki doğaldan kastımız kendiliğinden, doğanın katkıda olduğu bir çevrimden bahsediyorum.  Bu çevrim sonrasında plastik atıklar gıda zincirimize geçiyorlar. Bu da hiç istemediğimiz durumlardan biri.

Bilim adamları şimdilerde plastiklerin doğadaki bu zincirlerini ve hangi aşamalarda hangi miktarlarda gıda zincirlerimize dahil olduklarını araştırıyorlar.

National Geographic CEO’su Gary E. Knell;

“130 yıl boyunca National Geographic gezegenimizin hikayelerini belgeledi ve dünyadaki izleyicilere dünyanın nefes kesici güzelliklerinin yanı sıra karşılaştığı tehditlere bir pencere ekledi.”

“Her gün, kâşiflerimiz, araştırmacılarımız ve fotoğrafçılarımız, tek kullanımlık plastiğin okyanuslarımız üzerindeki yıkıcı etkisini ilk elden görüyor ve durum gittikçe kötüleşiyor.”

National Geographic kaşifleri de tanık oldukları tüm bu anları fotoğraflamış ve son sayısında bu fotoğraflara yer vererek bilinç düzeyinin artmasını ve plastik kullanımının azaltılmasını hedefliyorlar.

Sizler için bazı fotoğrafları aşağıda derledik;

Paylaş:
Tarih:İzle

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir