İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

En orijinal “Kadir Gecesi” ve “Kandil” mesajları burada!

Malum bugün Kadir gecesi ve malum bayram öncesi ramazanın son günleri içinde bulunuyoruz. Bu yazıda çok orijinal ve unutulmayacak reytingi yüksek kadir gecesi ve kandil mesajlarını nasıl bulacağınızı öğreneceksiniz benden söylemesi.

Neden “Kadir” Gecesi?

Sözlükte kadir (kadr) kelimesi “hüküm, şeref, güç, yücelik” gibi anlamlara gelir. Dinî literatürde ise “leyletü’l-Kadr” şeklinde Kur’ân-ı Kerîm’in indirildiği gecenin adı olarak kullanılır. Aynı adı taşıyan 97. sûre bu gecenin fazileti hakkında nâzil olmuştur. Sûrede Kur’an’ın Kadir gecesinde indirildiği ve sözü edilen gecenin bin aydan daha hayırlı olduğu belirtilir. Müfessirler hayırlı olanın bu gecede yapılan amel olduğunu, bin ayın ise içinde Kadir gecesinin bulunmadığı bir süreyi ifade ettiğini belirtirler. 

İslam Ansiklopedisi

Neden Kadir gecesi dendiğini öğrendik. Bin aydan daha hayırlı olduğuna göre böyle bir geceyi ziyan etmek istemeyiz öyle değil mi? Biraz yanlış bir tabir olacak ama daha anlaşılır, akılda kalıcı olması maksatlı ve absürtlüğü sebebiyle şöyle bir tanımlama da yapmak isterim; maçın sonucunu biliyorsunuz, oranlara bakıyorsunuz 1’e 1000. Elinizde ne var ne yoksa; bir liranız da olsa, milyonlarınız da olsa bu bahse girmez misiniz? Ama işte o kadar kolay değil yine de tam günü belli değil bu bahsin. Tüyolar var ama. Ramazanın son günlerinde hatta son 10 günde ki tek günlerde diye rivayet edilmiş. Olsun değmez mi, düşünsene oğlum. 1 koyacaksın 1000 alacaksın. Neyse uzatmayayım, tamam.

Bugün bu konuda bir yazı yazmayacaktım ama yine tutamadım kendimi. Zaten doktorda yazma isteği geldikçe tutma kendini, içinde biriktirme yaz gitsin demişti.

İnternet’e girip kadir gecesinin veya herhangi bir kandilin anlamını öğrenmek istediğinizde, bu inanın çok zor oluyor. Zira bizler artık kadir gecesinin anlamını ve manasını değil, başlıkta da yazan kadir gecesinde veya kandilde whatsapp gruplarına hangi güzel mesajı gönderirizin derdine düşmüşüz. Google’a kadir gecesi yazdığımız gibi güzel mesajları içerdiğinden haber veren milyonlarca web sitesi karşımıza çıkıyor. Arasından kadir gecesinin anlamını en doğru ve net nasıl öğreneceğin sana kalmış.

Şimdi diyebilirsiniz, bu yaşına gelmişsin bilmiyor musun hala diye. E bende derim ki sizde bir mesaj yazamıyor musunuz da internet, kadir gecesi ve ya kandil mesajları ile kaynıyor diye. Yahu hadi bu konuda özel hazırlanmış web sitelerinin varlığını anlarım. Onların amacı zaten bu mesajları bir araya getirmek. Peki ya günlük gazetelerin, dergilerin her kandil gecesinde yeniden yeniden kopyala yapıştır olan bu mesajları sürekli gözümüze sokması neden! Hele son yılların gözde mankeni yine yürek hoplattı haberi kayıyor hoop en özel kandil mesajları haberi gelmiyor mu birde!

Buradan bu gazetelerin web editörlerine seslenmek istiyorum. Zaten bir haberin bir cümlesi için 50 küsür kere bilgisayarın faresine tıklamamız gerekiyor bir de bu özel günlerde kopyala yapıştır mesajlar için neden aynı çılgınlığı bizlere yaşatıyorsunuz.

Sinirlendim, konuyu dağıttım. Toparlıyorum hemen, ya da yok ya toparlamıyorum, hemen kapatıyorum konuyu. Yazının başında size vaad ettiğim mesajları da google’a sorup bulursunuz artık.

İlk yorum yapan siz olun

Sen ne düşünüyorsun?

%d blogcu bunu beğendi: