Plastik atıklar tehditin ötesine geçmeye devam ediyor

Thailand’s Department of Marine and Coastal Resources/Social Media—Reuters

Tayland’da bir balinanın 80’den fazla plastik poşet ve diğer çöpleri yedikten sonra öldüğü belirlendi.

Tayland Deniz ve Kıyı Kaynakları Bölümü yetkililerine göre, Tayland’ın güneyindeki bir kanalda geçen Pazartesi günü ölmek üzere olan bir balina bulundu. Bir veteriner ekibi balinayı kurtardı ve AFP’ye göre “hastalığını stabilize etmeye” çalıştı, ancak beş plastik poşeti kusmasıyla birlikte öldü. Ekibin açıkladığı otopsi raporuna göre balinanın karnından 8 kg daha ek plastik çöp çıkardığını söyledi.

Reuters’in bildirdiğine göre ekip şefi, balinanın plastik poşetleri gıdayla karıştırdığını, ancak hastalandığını ve yemek için avlanamadığını teorileştirdi.

Balina, okyanus kirliliğinin son zamanlardaki tek kaybı değil; Nisan ayında, 33 metrelik bir başka balina, İspanyol plajında ​​ölü bulundu. Bu balinanın sindirim sisteminde de 30kg’dan fazla plastik çöp tespit edildi.

U.N. Çevre Programına göre, dünya çapında, her yıl okyanuslarda 8 milyon ton plastik atık bulunmakta ve tüm okyanus çöplerinin % 80’ini oluşturmaktadır. Bir başka çalışma, Büyük Okyanus Çölü olarak bilinen Pasifik Okyanusu’ndaki 1,8 trilyon çöplükten oluşan bir çöp adasının, önceden düşünülenden 16 kat daha büyük olabileceğini keşfetti.

Pasifik Okyanusunda ki atık kıtası
Pasifik Okyanusunda ki atık kıtasının diğer kıtalara kıyasla ne kadar büyük olduğunu görüyorsunuz.

Tayland, her yıl kıyılarından yüzlerce deniz canlısını öldürdüğüne inanılan en büyük plastik poşet tüketicilerinden biri. Geçtiğimiz Mayıs ayında Tayland hükümeti, tek kullanımlık plastik alışveriş poşetleri üzerinde vergi düşünüldüğünü ve  plastik atıkları azaltmak için biyolojik olarak parçalanabilir alternatifler üzerinde çalıştıklarını dile getirdi.

Bu konuyla ilgili olarak geçen hafta farklı bir bakış açısını yansıtan bir yazıyı paylaştık. İlginizi çekebilir: Plastik kullanımı yasaklamamalıyız!

Paylaş:

Bu yazıyla ilgili sen ne düşünüyorsun?