PLASTİK DAMACANALARDAN YAPILAN İNOVASYON – NE KADAR MASUM?

Bu haberi twitter’da veya haber sitelerinde görmüş olabilirsiniz. İlk izlediğinizde ne kadar da doğru bir yöntem olduğu aklınıza gelebilir. Yozgatlı Hacı Ömer Kılıç mevcut imkanlarıyla belki de yapabileceğinin en doğrusunu yaptığını düşünüyor. Amaç daha fazla ürün almaksa evet doğru. Peki ya amaç daha sağlıklı ürün almak olsaydı!

İşte o zaman aynı şeyi söylemek pek mümkün değil. Son yıllarda yayınlanan uluslararası makalelere ve bilimsel raporlara göre gıda ile temas eden plastikler insan sağlığı için hiç de masum değil.

Plastiğin hammaddesi PET yani Polietilen Tereftalat’tır. Bu madde 190-300 mg / kg antimon içerir.

Antimon (Sb)

Antimon , Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı tarafından insanlar için olası bir karsinojen olarak sınıflandırılmaktadır. Yüksek antimonlara uzun süre maruz kalmak ayrıca kan kolesterolünün artmasına ve kan şekerinin azalmasına neden olabilir.

İşte bu sebeple plastik su üreticilerinin bir çoğu hala çok dirense de cam şişelerde ve cam damacanalarda su satmaya başladılar. Sebebi ise sıcakta bekletilen plastik kaplarda ki suların kanserojen etki yaptığının kanıtlanması.

Gelelim Yozgatlı abimizin çözümüne; burada tüm gün güneş ışığı altında kalan sebzeler az önce bahsettiğim antimon maddesine maruz kalarak kanserojen etki yapması muhtemeldir.

Karar sizin.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgiyi buradan okuyabilirsiniz.

Paylaş:

Bu yazıyla ilgili sen ne düşünüyorsun?