VERİMLİ OLMANIN “MUSK” HALİ

Uzay aracı ve roket üreticisi Space X’in kurucusu ve Tesla otomotiv şirketinin sahibi Elon Musk sıradışı girişimleriyle dünyaca tanınan bir işadamı. Bu duruma da son zamanlarda haberlerde çok sık rastlıyoruz. Musk ile ilgili en ses getiren haber ise Şubat ayında kargosunda spor otomobil taşıyan dünyanın en güçlü roketi Falcon Heavy’i başarıyla uzaya göndermesiydi.

Geçtiğimiz günlerde Independent gazetesine bağlı Indy100 sitesinin haberine göre Musk şirket çalışanlarına gönderdiği bir e-postada verimliliği arttırmak için tavsiyelerde bulunduğu haberi dikkatlerimizi çekti. Bu kadar ünlü ve başarılı işlere imza atan biri olunca attığınız her adım da doğal olarak dikkat çekmekte.

Elon Musk’ın bu habere konu olan ve verimli olmak için yapılması gereken 5 maddenin sıralandığı elektronik posta da dünya gündeminde yer aldı. Bakalım o 5 madde neymiş;

1.Çok sık düzenlenen toplantılardan kaçının

Büyük şirketlerde çok sık düzenlenen toplantılar zaman içinde mutlaka daha kötüye gider. Eğer katılımcılara bir değer sağlamadığını düşünüyorsanız büyük toplantılardan kaçının ya da toplantı süresini çok kısa tutun.

Çok acil bir durum olmadığı sürece sık sık toplantıya gitmenize gerek yok.

2.Bir toplantıda işiniz bittiyse çıkın

Eğer artık değer katmadığınızı düşünüyorsanız toplantıdan çıkın ya da tele konferansı bırakın. Gitmek kabalık değil birinin kalmasını ve zamanlarını boşa harcamasına neden olmak kabalıktır.

Ülkemizde ki şirketlerde bu hareketi yapacak bir babayiğit hele ki aynı toplantıda bir üst pozisyonda biri var ise olur mu bilmiyorum.

3. Kısaltmalar kullanmayın

Tesla CEO’su (Chief Executive Officer ) kısaltmaları sevmez.

Kısaltmalar ya da objeler, yazılım ve işletimler için saçma sapan sözcükler kullanmayın. Genel olarak açıklama gerektirecek herhangi bir şey iletişimi engeller. Tesla’da çalışabilmek için insanların bir terimler sözlüğü ezberlemelerini istemiyoruz.

CEO’nun da kısaltması dilimize yerleşmiş olsa da İcra Kurulu Başkanı olduğunu da hatırlatalım.

4.Emir komuta zinciri dahilinde iletişim kurmayı bırakın

İşin yapılması için iletişimin mümkün olan en kısa yoldan ilerlemesi gerekir, ’emir komuta zinciri’nin takip edilmesiyle değil. ‘Emir komuta zinciri’ dahilindeki iletişimi uygulamaya kalkan herhangi bir müdür kendisini başka yerde çalışırken bulur.

5.Sağduyuyu kullanın

Genel olarak kılavuzunuz olarak sağduyuyu seçin. Eğer belirli bir durumda şirket kuralına uymak Dilbert karikatürü gibi saçma görünüyorsa o zaman o kural değişmeli.

Musk’un Model 3 elektrik aracı üretiminde gecikmeleri çözebilmek için Tesla fabrikasında uyuduğu yönünde haberler geliyor. E-postada ayrıca Tesla’nın 24/7 vardiyasında çalışarak Haziran ayına kadar haftada 6 bin araba üreteceği de belirtildi.

Kaynak: BBC

Paylaş:

Bu yazıyla ilgili sen ne düşünüyorsun?