Yosundan çevre dostu ayakkabı

Yosundan çevre dostu ayakkabı yaptılar

BUGÜN dünyamızda imal edilen ayakkabıların çoğunun malzemesi PVC, petrokimyasal gibi toksik plastik malzemeler. Bunların çoğu kullanıldıktan sonra bir kenara atılıp doğayı kirletmekle son buluyor. Ancak, Londra’da faaliyet gösteren VIVOBAREFOOT ayakkabı firması, Amerikan BLOOMköpük firmasıyla birleşerek yeni bir ayakkabı üretti. ULTRA markasıyla üretilen ayakkabılar yosundan yapılıyor ve doğada çözünebiliyor. Böylece sular hem yosunların toksik zararlarından kurtarılıyor hem de petrol ürünü malzemelerin doğayı kirletmesi azaltılmış oluyor.

2015’te kurulan BLOOM, dünyanın çeşitli yerlerinde yosun patlaması riski yaşaynan tatlı su kaynaklarından (göller, nehirler, havuzlar) temizlenmiş yosun biokütleleri kullanarak performansa dayalı malzeme üretiyor. Yosun biokütleleri kullanmak teknik performansı artırıyor ve geleneksel sünger, strafor ve köpüklerde bulunan petrol içerikleri kullanımının yerine geçiyor.

BLOOM‘un CEO’su Mike Van Drunen, “Hedefimiz en yüksek çevre duyarlılığıyla en çok performans gösterecek malzemeyi üretmek” diyor. “Bu, sürekli iyileştirmeye çalıştığımız bir hedeftir ve VIVOBAREFOOT ile yeni Ultra markasında işbirliği yapmaktan heyecan duyuyoruz.”

Vivobarefoot’tan Galahad Clark ise, “Bu, her yerde kullanılan petro-köpüklere alternatif ilk bitki kökenli ayakkabı endüstrisi için gerçek bir devrim. Bloom’u bir ayakkabı için kullanan ilk şirket olmaktan ve mükemmel ayakkabıyı üretme görevimizden dolayı çok heyecanlıyız” diyor.

Suda da giyilebilen “amfibik” ULTRA III ayakkabılar geçen Temmuz’da piyasaya çıktı.

Yosundan çevre dostu ayakkabı yaptılar

Her bir çift ayakkabının 215 litre filtrelenmiş suyu doğaya geri kazandırmaya yardımcı olduğu ve dünyanın atmosferine 40 balon dolusu karbondioksitin yayılmasını engellediği bildiriliyor.

Bloom Köpük adını ilk kez dünya sörf şampiyonu Kelly Slater, yosunlardan yapılmış sörf tahtasıyla duyurmuştu.

Paylaş:

Bu yazıyla ilgili sen ne düşünüyorsun?