İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İşleri önceliklendirme nasıl yapılır?

Geçtiğimiz gün santrale geldiğimde bir uyarı aldım. Saat 11:00’de elektrikler kesilecek ve ne zaman geleceği belli değil şeklinde.

Olamaz dedim. O gün çok yoğun olacaktım. Saatime baktım, 8’di. 3 saatte hayatta yetiştiremezdim. Defterimi açtım ve o gün yapmam gereken işleri, atmam gereken veya cevap almam gereken mailleri, girmem gereken toplantıları alt alta yazdım. En alta bir çizgi çektim ve tamamlamam gereken geçmişten kalan işlerimi yine aynı şekilde alt alta yazdım.

Sonra kırmızı kalemimi aldım ve bu maddelerin en soluna sayılar yazıp daire içine almaya başladım.

Bunu mutlaka yapmalıyım, ııı şey bunu yarına da bırakabilirim. Bu kişi cevap yazmazsa whatsaptan yazarım. Aaaa aslında şunlara cepten mail yazabilirim. Şunun benden bekledikleri vardı. Ortak alana koyayım da oradan alabileceğini söyleyeyim, şunları bilgisayar olmadan da yapabilirim gibi gibi numaralandırma ve bir plan yaptım. Çünkü 3 saatim vardı ondan sonra tamamen sınırlı olan mobil bağlantıya ve laptopumun şarjına bağlı kalacaktım. Toplantı katılım durumlarımı belirsize çevirdim. Listeye baktım 18 maddeye ulaşmıştım ve aman Allah’ım, lanet olsun dostum! 20 dakikam geçti ve ben hala şu kahrolası çalışmaya başlayamadım.

Listeye yeniden baktım. Derin bir nefes aldım. 11’e yetiştiremezsem mahvolacağım, yanıp bitip kül olacağım işleri bulmaya çalıştım. Halbuki kabak gibi önümdelerdi. 2., 4., 5. ve 7. maddelerdi bunlar.

Yıldız koydum bunlara ve 9 olmadan çalışmaya başladım.

11’e 9 kala bitirdim işlerimi.

Ardından bilgisayarsız yapabileceklerime başladım. 12’de de onları bitirdim.

Sonra ne mi oldu? Elektrikler kesilmedi. Ben online toplantılarıma da katıldım. Listedeki bütün işlerimi de saat 15’te bitirdim.

İşlerin bir son tarihi veya önceliklendirmesi olmadığında erteleme kasırgasına kapılıyorum. Sonra işler birikince feci sıkışıyorum. Ya da gün içinde illa başka işler de geliyor ve verimli olmuyor.

Halbuki bak tutuşunca yani kısıtlamaya maruz kalacağını düşününce nasılda çözüm üretiyor insanın beyni. Neyse çok uzatmayayım.

Sözün özü, yapacaklarınızı yazın ve önceliklendirin. Zaman size kalsın.

İlk yorum yapan siz olun

Düşüncelerin benim için önemli...

Mustafa Kurt sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin