İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

1 Adet Kağıt ve Kalem Hayatımı Nasıl Değiştirdi?

İnsanlar karmaşık varlıklardır. Ne kadar zeki olursak olalım, sık sık, bilincimizde yer kapmak için rekabet eden birçok duygu, istek ve düşünceden çok etkileniriz. Kendimizi tanımak için zaman ayırmazken, diğer insanları tanımak için çok zaman harcamamız ise çok ironiktir.

Genellikle göz ardı edilen öz farkındalık, genellikle hayatın en zor kişilerarası çıkmazları için büyük bir çözümdür.

Birçoğumuz sıkça karşılaşılan hayatta ne yapacağımızı bilmediğimiz bir durumla karşı karşıyayız. Bu sıklıkla birkaç soruyla yeniden formüle edilebilir. “Hayatımın amacı nedir?”, “Hangi kariyer yolunu izlemeliyim?” ,”Yüksek lisans yapmalı mıyım?”

Her biri diğerinden farklı olsa da, hepsi aynı kategoride yer alır.

Eğer kendinizle ilgili olarak bunlarla uğraşıyorsanız, endişelenmeyin. Suç sizin değil. Doğrusunu söylemek gerekirse, cevap vermesi zor bir sorudur ve bu sorunla mücadele eden ilk kişi siz değilsiniz. Ben de aynı durumları yaşıyorum. Ancak bu soruyu cevapsız bırakmak uygun değil. Çünkü bu sorunun sırtında bir kum saati var ve zaman tükeniyor. Eninde sonunda cevap vermek zorunda kalacaksınız. Ne kadar erken, o kadar iyi.

Uzun zamandır Gary Vaynerchuk hayranı olarak, çekirdek mesajlarından biri olan sabrın kral olduğu, tutkunuzu yaşamak için asla çok geç olmadığı ve hatta 40 yaşındaysanız bile başlamak için çok geç olmadığı konusundaki anekdotlarına hayranım.

Bir bakıma, onunla aynı fikirdeyim. COVID-19 tarafından oluşan işsizlik ve diğer etkiler nedeniyle, bir çok insan uzun zamandır erteledikleri tutkulu projelerine başlıyorlar. Yaygın örnekler arasında, sevdikleri şeyler etrafında iş kurmak veya tamamen yeni bir kariyer yoluna girmek yer alır, çoğu zaman 30, 50 veya hatta 60 yaşında!

Böyle hikayelerin daha fazla yayınlanması beni mutlu ediyor. Tutkunuz etrafında para kazanmanın mümkün olduğu bir dünyada var olduğumuz için minnettarım.

Ancak, Gary’nin sabır kavramı da dezavantajlarıyla birlikte gelir. Örneğin, 20 yaşındaki bir insanın hayatında net bir hedefe sahip olması, 50 yaşındaki bir insanın hayatında olduğundan çok daha rahatlatıcı olacaktır. Emeklilikten sonra hayal ettiğiniz işe nihayet başlamak ne kadar harika olsa da, bunu çok daha erken aşmak daha iyi olmaz mıydı? Demek istediğim, istemediğiniz kariyerde geçirdiğiniz 20, hatta 30 kayıp yıl hakkında konuşuyoruz – hatırlayamayacağınız yıllar.

Çözüm? Oldukça basit – kendinizi mümkün olduğunca erken ve mümkün olduğunca iyi tanıyın. Kendinizi daha iyi tanıdıkça, hangi yolu izleyeceğinizi daha olası hale getireceksiniz.

Stephen Covey’in en çok satan kitabı “Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı”, bu yaygın sorunu çözmeye yardımcı olan oldukça basit bir araç buluyoruz – Türkçe olarak şöyle tanımlayabiliriz: kişisel misyon beyannamesi.

Kişisel Misyon Beyannamesi

Temel düzeyde, kişisel misyon beyannamesi kişisel bir inanç veya anayasa olarak hizmet ederek bir kişinin kendini tanımasına yardımcı olur. Benzer şekilde, bu belge değişmez olarak tasarlanmıştır – çoğunlukla kapsamlı manifestoları içeren, birçok durum için amacınız ve temeliniz olarak hizmet eder.

En iyi misyon beyannameleri prensiplere dayanır ve sahiplerine dünyada meydana gelen sık sık çalkantılı değişikliklerle başa çıkmalarına yardımcı olur.

Sorun şu ki, insanlar her zaman prensip merkezli olarak başlamazlar. Bu yazıyı okuduğunuz sırada, aile, eş, zevk, kariyer veya hatta para merkezli olabilirsiniz. Tamamen anlaşılabilir olsa da, bunların hiçbiri insanların geçtiği değişen durumlara sağlam bir temel sağlamaz. İlkelerin aksine, bu şeyler sık sık veya hemen değişime tabidirler. Aşağı düştüklerinde, siz de onlarla birlikte düşersiniz.

Örneğin, arkadaşınıza odaklanmışsanız, sevdiği kötü alışkanlıklarla başa çıkmasına yardımcı olmak yerine onun suç ortağı haline gelebilirsiniz. Aynı şey, ailelerini ihmal eden kariyer merkezli çalışan işkolikler için de geçerlidir.

Aksine, prensip merkezli hayat yaşayan insanlar için bu farklıdır. İlkeler, gerçeklikle derinlemesine bağlantılı değişmeyen gerçekler olduğu için, koşullar zorlaştığında size bilgelik ve güç sağlama konusunda ilkelerinize güvenebilirsiniz.

Kişisel misyon beyannamesinin birinci sürümünü yazarken, kendi merkezinizi tanıyacaksınız. Bu, öz farkındalığın başlangıç noktasıdır ve ilerlemeniz için çok değerli bir adımdır. Bittiğinde durmayın. Prensip merkezli olma yolculuğunuz hızlandıkça onu ayarlamaya devam edin. Son versiyonu üretmek aylar veya hatta birkaç yıl sürebilir, ancak çabanızın karşılığını kesinlikle alacaksınız.

Sonunda onu aldığınızda, nereye giderseniz gidin yanınızda götürün. Onu takdir edin ve bu çalkantılı dünyada yönünüzü belirlemek için kullanın. Onunla gurur duyacağınız bir hayat yaşamak için kullanın.

İşte kitaptan doğrudan alınan bir örnek. Bu, Stephen Covey’in arkadaşı, Rolfe’ye aittir:

İlk önce evde başarılı olun. İlahi yardım ara ve hak et. Affettiğin kişileri hatırla. Hüküm vermeden önce iki tarafı dinle. Diğerlerinin tavsiyesini alın. Samimi ama kararlı ol. Her yıl yeni bir uzmanlık geliştirin. Yarınki iş gününü planlayın. Beklerken acele edin. Pozitif bir tutum koruyun. Kişisel ve iş düzeninde düzenli olun. Hatalardan korkmayın – sadece yaratıcı, yapıcı ve düzeltici yanıtların olmamasından korkun. Astların başarısını kolaylaştırın. Konuştuğunuzdan iki kat daha fazla dinleyin.

Kendi Kişisel Misyon Beyannamenizi Yazmak

Kişisel bir misyon beyannamesi yazmak, sadece bir yazma projesinden çok, içe dönük bir etkinlik olup, çok fazla öz farkındalık ve öğrenmeyi sağlar. Birçok kişi için oldukça korkunç bir görev gibi görünebilir. En azından benim için çok korkunçtu.

Gerçek şu ki, birinci sürümü yazmak bir saatten fazla sürmemeli! Sadece zihninizin en açık olduğu anlarda bir kısmını ayırın ve yazın.

Daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa, yazarın bunu ayrıntılı olarak tartıştığı kitaptaki 2. bölüm dahilindeki tam bölüme bakabilirsiniz.

Kişisel misyon beyannamemi yazmaya başladığımda, üzerimde büyük bir netlik hissi hemen geldi. Kendime inandığım şeyleri kağıda yazdığım için kendimi daha iyi tanıdım. Onları daha somut, daha gerçek hale getirdi. Sürekli gözden geçirerek, en çok değer verdiğim insanları ve fikirleri hatırlıyorum – onlar için savaşmak ve acı çekmek için bana cesaret veriyor. Geliştirdiğim öz farkındalık seviyesini sorarsanız eşi benzeri olmayan bir seviye. Sadece bir yazma etkinliğinin bile böyle bir etkiye sahip olabileceğini düşünmek oldukça şaşırtıcı. Bunu tanıdığım herkese dilerim.

Henüz kendininkini yazmadıysan, neyi bekliyorsun? Bu, şu anda yapabileceğiniz ve bakış açınızda muazzam bir değişiklik yaratabilecek çok az şeyden biri. Kendinizi daha yakından tanıyacak ve hayat denen bu harika yolculuktan çok daha fazla zevk almaya başlayacaksınız.

Bir yorum

  1. Hüseyin İbiş Hüseyin İbiş 3 Mart 2023

    kardeşim çok müthiş bir bilgilendirme yazısı ile yine bizi bir adım daha ileriye götürdüğünü söyleyebilirim.
    ben her daim şunu söylerim kağıda dertlerimi sevinçlerimi dökerek yaşamak insanlarla bunları paylaşarak yaşamaktan daha kolaydır.
    ben çok küçük yaşta başladım yazmaya sonra bir şiir kitabı çıkardım fakat bunu maddi bir kar amacı güderek yapmadım maddi bir kazancım oldumu elbette oldu ama maneviyatı daha fazla oldu.
    şimdi de bir deneme kitabı çıkarma uğraşı içerisindeyim yine maddiyat için girmiyorum bu yola ben kendimi motive edebilmek için bu yola girdim ve insanlardan bu konuda büyük bir desdek bekliyorum.

Düşüncelerin benim için önemli...

Mustafa Kurt sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin