İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Amaçlarından sapan toplantılar

Bir doğum günü partisi düşünün desem aklınıza ilk olarak neler gelir? Pasta, mumlar ve balonlar gelir sanırım değil mi?

Peki bir iş toplantısı desem; bir toplantısı odası, bir masa, sandalyeler belki de bir projektör gelir hemen aklımıza değil mi? Hiç bir yerde yazılı olmasa da aklımızın en derin hücrelerine dahi yazılmış olan bu kurallar olmak zorunda mı!

Şu an aklıma gelmedi ama bir dizide görmüştüm sanırım. İş çıkışı erkekler bir akşam yemeğinde buluşuyorlar. Bu buluşmanın amacına uygun olması ve cep telefonları ile ilgilenilmemesi için tüm cep telefonları bir kutuda toplanıyor ve masanın ortasına bırakılıyor. İlk kimin eşi ararsa tüm hesabı eşi ilk arayan kişi ödüyor. Buluşmalara ne kadar heyecan katan bir fikir değil mi?

Son yıllarda da bebek bekleyen çiftlerin doğuma az bir zaman kala “baby shower” adını verdikleri partileri revaçta. Her ne kadar kültürümüze yurt dışından girdiği düşünülse de biraz incelense aslında tarihimizde ki baby showerların yıllardır yapıldığını hepimiz fark edebiliriz. Hadi canım ne alaka mı diyorsunuz, e o zaman yıllarca yeni evlenen çiftlerin “çeyiz serme” merasimleri nedir? Baby showerın âlâsıdır hatta bana kalırsa bizim çeyiz sermelerimiz. Hatta bizim kültürümüzde baby showerdan daha fazlası vardır, artı bonus olarak bebeklerin 40 uçurma mevlütlerinin “amaç” bakımından ne farkı vardır?

Ama asıl konu bu toplantıların, organizasyonların asıl amaçlarından sapmaları.

Doğum günü partileri birer pasta börek savaşına, iş çıkışı arkadaşlarla yapılan buluşmalar yoğun iş temposundan ve ev rutininden biraz sapma ihtiyacına, baby showerlar biraz gösterişe ve hatta kimileri görgüsüzlüğe evrimleşmedi mi? Amaçlarından yeterince sapmadı mı?

Yukarıda ki satırları yazmamı sağlayan aşağıdaki vidyoda uyuşmazlıkların çözümü hakkında eğitim alan ve bu konuda uzmanlaşan ünlü yazar Priya Parker’ın bu konuyla ilgili kalıpları kıran konuşması yer alıyor. İçinde yukarıda bahsettiğim toplantı türlerini nasıl amacına uygun hale getirdiğinden bahsediyor. Keşke bizde bu amaçlara sadık kalabilsek. Sakin bir ortamda dinlemenizi tavsiye ederim. (Vidyo ekranında ki sağ altta ki kutu içinde ki “…”‘ya tıklayarak “Turkish” seçebilir ve Türkçe alt yazılı da izleyebilirsiniz. )

İlk yorum yapan siz olun

Düşüncelerin benim için önemli...

Mustafa Kurt sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et