İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bu 10 Soru, Hayatımı Nasıl İyileştirdi?

“Her sabah yataktan çıkıp mayın tarlasına giriyorum. Mayın tarlası benim. Patlamadan sonra, bütün gün parçalarımı toparlayıp yeniden bir araya getirmeye çalışıyorum.”

Ray Bradbury

Kendime ve size de itiraf edecek olursam, iş hayatımın bir kısmında, yok tamamında değil, hep bu mayınlara bastım. Başarılı şeyler elbette yaptım, ancak potansiyelimin çok daha ileri gidebileceğini biliyorum.

Hepimizin 24 saati var. Bu 24 saati nasıl harcadığımız çok önemli. Sürekli duyarız, okuruz: “Zamanımızı iyi kullanmalıyız” cümlesini. Ama hiç zamanımızı “iyi” kullanmanın ne anlama geldiğine kafa yormayız. Bizim için “neyin” iyi olduğunu düşünmeyiz.

Sizi bilmem ama benim için, kendime doğru soruları sorarak ve olumlu kararlar alarak, ardından bunları hayata geçirerek zamanımı iyi kullanabilirim.

Bu nedenle, yapmam gerekenleri netleştirmeme yardımcı olan bir çalışma sayfası oluşturdum. Gün başlamadan önce doldurmaya çalışıyorum. Ama en iyisi bir gün önce hazırlamak. Sadece 10 dakika vakit ayırmak bile ekstra verimlilik saatlerine eşdeğer olabiliyor. İster mobilde, ister gerçek bir defterde siz de bu soruları kendinize sorun derim.

Soruları özellikle spesifik hazırlamaya çalıştım. Odaklı, motive edici ve önemli olan şeyler hakkında düşünmeye teşvik edici şekilde kullanıyorum. İnsan beyni sürekli neyi düşünürse onun bir gün mutlaka gerçekleşeceğine inanıyorum. Çünkü farkında olmasak da beyin sürekli düşündüğü şeyin gerçekleşmesi için kararlar alır, adımlar atar.

Bu çalışma daha verimli olmama yardımcı oluyor.

Daha cesur olma alışkanlığı kazanmama yardımcı oluyor.

Hayatımda daha fazla kazanç ve fırsat çekmeme yardımcı oluyor.

Bu çalışmayı deneyebilmeniz için aşağıda paylaşıyorum. Belki içinizden biri daha da geliştirip bana da yardımcı olur.

Tüm soruların kolay görevlere yol açmayacağını bilin. Bazı zorluklarla karşılaşmaya hazır olun. Bu taahhütleri yerine getirmek, daha iyi bir yaşama sahip olmanıza yol açacak emin olun. Ama elbette bir sihirli değnek gibi hemen yarın her şey düzelmeyecek. Ama günden güne mutlaka düzelecek. İnanın.

Bazı cevaplar uzun süre aynı kalabilir, bazıları günlük olarak değişebilir ve bazıları ise adeta evrim geçirebilir.

Sorulardan bazılarına yazdığınız cevapları gerçekleştiremezseniz kendinizi suçlamayın. Hepsini yapmak kolay değil. Önemli olan, ilginç hedeflere sahip olmanız ve her gün bu sorulara verdiğiniz cevaplarınızı gözden geçirerek en azından çabalayacak bir güce sahip olmanız.

İşte başlıyoruz.

Lütfen soruları en iyi şekilde yanıtlayın:

  1. Beş yıl içinde, her şeyden daha önemli olan neyi gerçekleştireceğim?
  2. Bir yıl içinde, her şeyden daha önemli olan neyi gerçekleştireceğim?
  3. Bir ay içinde, her şeyden daha önemli olan neyi gerçekleştireceğim?
  4. Bugüne olumlu başlamak için ne yapabilirim?
  5. Bugün ne yapacağım ki, ana mesleğimin / yeteneğimin / ustalığımın daha da gelişmesine katkıda bulunsun, diğer tüm şeylerden daha önemli olsun? (Not: 15 sayfa kitap okuma, 30 dakika süren bir çizim, 10 dakikalık bir video, 40 dakikalık fiziksel egzersiz veya 1000 kelime kurgu yazma gibi, tamamıyla yapılabilecek bir şey seçin)
  6. Ana mesleğimle ilgili çalışmalarımın yanı sıra, bugün yapılması gereken diğer üç görev nelerdir? Öncelik sırasına göre listeler misiniz? En zor olandan başlayarak çalışmanız önerilir.
  7. Hayatımdaki en önemli alanlarda fırsatlar yaratacak üç kişi (veya daha fazlası) kimlerdir?
  8. Bugün sosyal hayatımı zenginleştirebileceğim diğer her şeyden daha önemli olan ne yapabilirim?
  9. Bugün beni ve hayatımı geliştireceğini bildiğim ne yapacağım ki, beni rahatsız eden, rahat alanımdan çıkarsın? “Her gün seni korkutan bir şey yap.” – Eleanor Roosevelt. Yazın ve yapın. Cesur olun!
  10. Bugün, dünyamı genişletmek için (sadece on dakika bile olsa) “ekstra” ne yapacağım ? (Örneğin, 20 dakika Taylandca öğrenin; on sayfa kurgu okuyun; karnıyarık yapmayı öğrenin)

İlk yorum yapan siz olun

Düşüncelerin benim için önemli...

Mustafa Kurt sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et