İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bu okulun ücreti “Plastik Atık”

Hindistan’daki enteresan bir okul, öğrencilerinden okul ücretini plastik atıklarla ödemelerini istiyor. Akshar isimli okuluna devam eden öğrencilerin, haftalık olarak evlerinden ve çevreden topladıkları en az 25 adet plastik atık getirerek okula “ödeme yapmaları” gerekiyor.

Okulun yöneticisi olan Parmita Sarma ve Mazin Mukhtar, çevrede yakılan plastik atıkların çocukların sağlığına verdiği zararı gördükten sonra bu fikri geliştirmiş. Bunun nedeni, okulun Haziran 2016’da açılmasından önce, Assam eyaletinde yaşayan ailelerin ve köydekilerin ısınmak ve ateş yakmak için plastik atıkları kullanmasıydı. Şimdi ise öğrencilerin atmosferini ve sağlığını tehlikeye atmak yerine, plastikler, okulun kendi geri dönüşüm merkezinde toplanıyor ve geri dönüştürülüyor.

Peki okul bu plastik atıkları ne yapıyor?

Okul daha sonra yaklaşık 40 tane atığı tek bir plastik şişeye sıkıştırarak Ecobricks’e dönüştürüyor. Bu ağaç dikme alanı (aşağıda gösterilen), öğrencilerin Ecobricks’ten yaptıklarından sadece bir tanesi ve 200 plastik şişe ve 4.000 plastik paket kullanılarak yapıldı. 

Ayrıca, okulun eski öğrencileri, geri dönüşüm merkezindeki yarı zamanlı işlerde çalışarak ek gelir elde ediyor. 

Forbes’e göre, okul bugünlerde 4-15 yaşları arasında yüzden fazla öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Okulun yaratıcı müfredatı daha fazla öğrenciyi çektiğinden beri, Muhtar ve Sarma, Akshar Vakfı’nda çalışarak önümüzdeki beş yıl içinde yüz yeni okul daha açmayı planlıyor. 

Kaynak: goodnewsnetwork.org

İlk yorum yapan siz olun

Düşüncelerin benim için önemli...

Mustafa Kurt sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et