İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Evde profesyonel bir çalışma ortamı yaratmak

Bu günlerde birçoğumuz gibi bende evden çalışıyorum. Bu süreci verimli şekilde değerlendirmek için biraz araştırma yaparak uygulamaya çalıştım. Çünkü hadi itiraf edin, evden çalışmaya alışkın değiliz. Kendi enteresan deneyimlerimi sizlerle de paylaşarak sizlerin de faydalanmasını istedim. Evde profesyonel bir çalışma ortamı yaratmak için aşağıdaki ipuçlarımı takip edebilirsiniz.

Ev ofisiniz için yer belirleyin.

Evinizde bir ofis alanı yaratmadan önce kendinize şu soruları sorun: Bu alanda ne tür çalışmalar yapacağım? Bir başkasının da oturması için alana ihtiyacım var mı? Kızım tepeme rahatça tırmanabilir mi? Ne tür malzemelere ve ekipmana ihtiyacım olacak? Klavyemin üzerinde sulu boya yapacak veya slime oynayacak mıyız? İşimi genellikle hangi oyunların / etkinliklerin aralıklarında yapacağım? Görüntülü görüşme yapacak mıyım? Bunun için kütüphanemdeki kitaplar arka fonda ekranımı tamamen kaplayacak mı? Tüm bu sorularla nasıl bir kuruluma ihtiyacınız olduğunu belirleyebilirsiniz. Bu arada, uyku uzmanlarından değerli bir uyarı: Yatak odanızda çalışmak, yatak odanız ve uykunuz arasındaki zihinsel ilişkiyi zayıflatmanın yanında, kızınız gün içinde sürekli yatağınızda zıplamacılık oynayacağı için yöneticinize eposta yazarken çat diye gönder tuşuna basmanıza sebep olabilir. Bu yüzden bilgisayarınızı yatağınızdan uzak tutun ve mümkünse çalışma alanınız yatak odanızda olmasın.

Pencereli bir alan seçin.

Çalışırken yalnızca telefonunuzu, bilgisayarınızı ve klavyenizi değil zihninizi, kızınızın çalışma masanızda kurduğu oyun alanını da aydınlık tutmanız önemlidir. Eğer mümkünse pencereli bir alan tercih ederek daha doğal bir aydınlatmaya sahip olabilirsiniz.

Gürültüden uzaklaşın.

Hiç evinizin içindeki ve dışındaki gürültü seviyesini değerlendirdiniz mi? Değerlendirmeniz sonucu evinizin dışı evinizin içinden daha sessizse komşularınızı en az rahatsız edeceğini düşündüğünüz odayı tercih edebilirsiniz. Eğer içinin daha sessiz olduğuna karar verdiyseniz yeniden değerlendirin derim. Eminseniz, odaklanabileceğiniz, rahat bir ortamda çalışmak için evinizin en gürültüsüz alanını seçin. Komşularınızın ya da yandaki inşaatın sesinden mümkün olduğunca uzaklaşın. Bu konuda Spotify ve benzeri platformların sakinleştirici, konsantrasyon sağlayan arka plan müziklerinden de faydalanabilirsiniz.

Masanızı motive edici şekilde düzenleyin.

Masanızı ve etrafını odaklanmış hissetmenizi sağlayacak obje ve renklerle donatın. Hangi renkler olduğuna kızınız karar verecektir, merak etmeyin. Hatta her gün bu renkler değişecektir. Pembe ve mor doğal, sakinleştirici renklerdir. Eğer satışla ilgiliyseniz ya da insanlarla sıcak iletişim kurmanızı, onları ikna etmenizi gerektiren bir işiniz varsa araya yine kızınızın da desteğiyle küçük bir kırmızı da ekleyebilirsiniz.

Ergonomik bir ofis koltuğu kullanın.

Bazen kanepeyi ya da mutfak taburenizi kullanmak cazip gelse de tamamen sizin ihtiyacınıza özel bir ergonomik olmayan salon takımınızın sırt yastıklarına yatırım yapmanızı öneririz. Çünkü günün büyük bölümünde o yastıklarda ve yerde oturuyor olacaksınız.

Size en uygun lambayı seçin.

Eğer varsa, pencerenizden gelen doğal ışığı tamamlayan, yaptığınız işe uygun ve gözlerinizi zorlamayan bir aydınlatma aracı seçin. Belki masanızın üstündeki henüz yere düşüp kırılmamış lambayı yumuşak bir yerden ışıklandırma ya da tavan ışığı ile de destekleyebilirsiniz. Ama en güzeli sıyırın tüm tülleri ve içeri doğal ışın girmesini ve perdelerin kızınız için bir gelinlik oyuncağı haline gelmemesini sağlayın.

Bilgisayarınızı düzgün konumlandırın.

Bilgisayarınızı, ekrana tam karşıdan, 90 derecelik bir açı ile bakabileceğiniz şekilde yerleştirebilirseniz ne ala. Belki bir laptop yükseltici veya idareten kullanacağınız büyükçe bir kutu işinizi görebilir. Ama o kutu yaklaşık 10-15 dakika içinde Barbie bebeklerin evi haline gelecektir. En güzeli şu an altınızda olan yastığın diğer eşini laptopunuzla dizleriniz arasına yerleştirmek. Bu sayede göz kapaklarınızda doğal bir aralık kalacaktır. Bu da gözlerinizin ihtiyaç duyduğu şekilde nemli kalmasını sağlar ve yorulmasını önler. Kan dolaşımınızın sağlığı için çalışırken ayaklarınızı da yerden biraz yukarıda duracak minik bir platforma yerleştirmenizi, ayağınızın dibindeki oyuncaklara çarpmamaya özen göstermenizi öneririz.

Donanım ve yazılım ihtiyaçlarınızı belirleyin.

Kişisel bilgisayarınızın haricinde sizi ekrandan biraz uzaklaştıracak ayrı bir klavye ve bir fareye ya da evrak yazdırıp doküman taramak için bir yazıcıya ihtiyaç duyabilirsiniz. Allah aşkına güldürmeyin bizi. Bunları mümkünse yatak odanızda gardırobun üzerinde muhafaza ediniz. Kızınız oraya ulaşamayacaktır. Gece kızınız uyuduktan sonra çıktıları alabilirsiniz.

Ofis kuralları belirleyin.

Evde sizinle birlikte yaşayan diğer bireylerle çalışma saatleriniz ve ofis alanınız hakkında açık ve net olun. Kızınız uyanıkken oyun vakti, kızınız uyurken çalışma zamanı. Sanırım gayet açık ve net oldu. Hane halkının geri kalanı için temel kurallar belirlerseniz ilginizi dağıtacak, sizi oyalayacak şeylerden kaçınma şansınız olacaktır demeyi çok isterdim.

Şimdi benim bu yazıyı bitirip, kızıma buğday nişastasından sağlıklı ve organik slime yapmak için mutfağa geçmem gerekiyor. Sonrasında da plastik su bidonundan kediler için suluk yapacağız. Umarım bu önerilerim işinize yarar. Evinizde sağlıklı çalışmalar dilerim. 🙂

İlk yorum yapan siz olun

Düşüncelerin benim için önemli...

Mustafa Kurt sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et