İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gürültü Önleyicili Kulaklık Kullanmaya Başladım – Hayatımda Neler Mi Değişti?

Hiçbir zaman bir kulaklık hayranı olmadım. Onca yıl radyo programı da yapmış olsam, kulağıma kaliteli ses veren her kulaklığı beğendim ve kullandım. Ama dediğim gibi özel bir kulaklık hayranlığım hiç olmadı. Yakın zamana kadar iş arkadaşım kulaklığını denetene kadar telefonumun kablolu kulaklıklarından da memnundum.

Kısa bir araştırmadan sonra boşa para harcamak istemedim. Kulaküstü ve gürültü önleme özelliği olan kablosuz bir kulaklık istiyordum. Bunlar da haliyle pahalı yada benim çok para vermek istemediğim bir aksesuarlar. Derken yurtdışı uçuşlarında birikmiş uçuş millerim aklıma geldi ve bu millerimin yettiği bir kulaklık seçtim. Birkaç gün sonra kulaklık geldiğinde çok heyecanlanamadım çünkü piyasadaki baş döndürücü yeni bir teknoloji değildi. Bu tarz kulaklıklar uzun süredir piyasadaydı ve etrafta onları takan insanları görmek de yaygındı.

Paketi açtım ve kulaklığı taktım. Sonra kulaklığı telefonumun Bluetooth’uyla eşleştirdim ve işte o an sihir gerçekleşti.

Kulaklığımın gücü açıldığında, sesli komut “Gürültü Önleme Açık” dedi ve ardından sanki paralel bir evrene geçtim.

Dünya sepsessizdi!

O an yaşadığım sesi ancak bu şekilde tanımlayabilirdim. Sessiz bir dünyanın sakinliğini hiç yaşamamış olduğumu anladım. Günlerimizin çoğu gürültülerle dolu. Sokaktan gelen sesler, arka planda konuşan insanlardan gelen sesler ve işe giderken her yerden gelen sesler. Tamamen sessiz kaldığım bir zamanı hatırlamıyorum. Gürültü önleyici odalar ve gürültü önleyici incelemeler hakkında Youtube videoları izlemiştim hatta çok sessiz odada olup kendi kalp ve damar seslerini duymaktan çıldıran insanların videolarını da görmüşlüğüm var ama bunu hissetmenin başka yolu yoktu. Her neyse, gürültü engellemenin bana yeni kulaklığımla verdiği huzur muazzamdı.

Son yıl işlerim bir hayli yoğunlaştı ve karmaşık bir hal aldı. Sanki her şeyin durulması biraz zaman alacak gibi. Bütün zamanı kaçırıyormuşum gibi hissediyorum.

O zaman bu kulaklığı maksimum kapasitesinde nasıl kullanacağımı biliyordum. İşe veya yolda gidip gelirken, ofiste veya evden çalışırken odaklanmam gerektiğinde ve evde blogum için yazdıklarıma çalışmam gerektiğinde kullanacaktım. Derinlemesine çalışmam gerektiğinde, kulaklık her seferinde bir projeye odaklanmamı sağlayarak bana inanılmaz yardımcı oldu.

Genel olarak, işe gidip gelmem veya yolculuklarım daha keyifli hale geldi. Kalabalık caddede yürümek beni her zaman sanki koşar gibi yürümeye zorlardı. Sokak veya şehir beni kendi temposuna uydururdu. Ama bu kulaklıkla, bir keresinde Kadıköy’ün en işlek caddesinde yürümeme veya Caddebostan sahilinde onca koşan insana rağmen kırsalda yürüyormuş gibi hissettim. İş daha eğlenceli hale geldi. Gürültü engellemenin yardımıyla normalden daha fazla iş yaptım. Evden çalışmak daha iyi oldu çünkü sokaktan gelen diğer seslerle dikkatimin dağılması yerine yapmayı sevdiğim şeye odaklandım.

“Sessizliğin” düşündüğümden daha önemli olduğunu anladım. Her zaman bir şeyler duyarız, ancak sesin zihnimizi nasıl etkilediğini asla bilinçli olarak düşünmeyiz. Sessizliğin beyin gelişimini arttırdığı ve stresi azalttığı bilimsel olarak kanıtlanmış; duyusal olarak bizi uyaranların sayısını azalttığımızda bilişsel becerilerimizin arttığı ispatlanmış durumda.

Sonra meğer ne kadar da gürültülü bir dünyada yaşamaya alıştığımızı fark ediyorum. Gittiğimiz her yerde bir şeyler söyleyen insanlar, arka planda haberler veya araç sesleri, sokakta müzik vs. var. Eğer çevremizin sesini kontrol edersek, o zaman hayatımızı odaklanarak yönlendirebileceğimizi  çok iyi anladım.

Artık sesi kontrol etmenin nasıl bir şey olduğunu bildiğime göre, nereye gidersem gideyim kulaklığımı kullanmayı planlıyorum. Yeri gelmişken şunu da itiraf ediyorum; kimi zaman müziksiz sadece gürültü önleyici özelliği ile kullanıyorum kulaklığımı.

Üretken olmaya daha fazla öncelik veren biri için gürültü önleme bir zorunluluk olmalı.

Denemek istiyorsanız, gerçekten denemeye değer. Başlayın ve çevrenizdeki gürültüyü kontrol edin.

Hepimize şimdiden huzurlu sessizlikler dilerim.

Bu arada kullandığım kulaklığım Anker Q20. Ben aşırı memnunum. İncelemek isterseniz buyurun

İlk yorum yapan siz olun

Düşüncelerin benim için önemli...

Mustafa Kurt sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin