İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hayatımı Değiştiren Kitap: ‘Simyacı’

Günlerden bir gün, bir öğleden sonra Üsküdar sokaklarında dolaşıyordum, gözlerim bir şeye takıldı. Kitap yığınlarının arasında yatıyordu. Kitabı daha önce duymuştum ama ne olduğuna dair hiçbir fikrim yoktu.

20 yaşından fazla olmayan kitap satıcısı bana heyecanla sordu; “Hangisini istersiniz, beyefendi?”

“Bir dakika,” dedim.

Kafam karışmıştı. İçgüdülerim bana alışveriş yapmamı söylüyordu, ancak mantıklı aklım mantıksız bir davranışta bulunmadan önce düşünmeye zorluyordu. Geçmişte, dolaba / rafa konulup bir daha görülmeyen kitaplar aldığım çok oldu.

Sonunda içgüdülerim beynimi yendi ve hayatımı değiştiren kitabı seçtim – Paulo Coelho’nun ‘Simyacı’sı.

“Ve bir şeyi istediğinizde, tüm evren sizin onu elde etmeniz için birleşir.”

Paulo Coelho

Neden bu kitabı hayatımı değiştiren bir kitap olarak adlandırıyorum? İşte bana öğrettiği 4 ders.

1. Hayallerinizi / Tutkunuzu Takip Etmek İçin Cesaretiniz Olsun

Hayal etmek kolaydır ve onunla övünmek daha da kolaydır. Ancak, hayallerinize doğru yürümeye başladığınız anda kolay olmadığını anlayacaksınız. Her gün üzerinize yığılan bir dizi zorluk var, yorgun ve sinirli hissediyorsunuz. Tutkunuzun veya hayalinizin olması bir şeydir, tutkunuzu gerçekleştirmek başarıya ulaşmak veya başarılı olmak ise apayrı bir şeydir.

“Çünkü kalbiniz her neredeyse, hazinenizi bulacağınız yer orasıdır. ”

Paulo Coelho

Hayalinize doğru yürürken düşmeye, güreşmeye ve ağlamaya hazır olun. Simyacı’da Santiago, zorlu yolculukta arkasından gelen birçok zorluklarla yüzleşmek zorunda kaldı. Ancak, konforunu ve zayıflıklarını geride bırakarak istediği şeyi elde edebilmek için bedelini ödemeye cesaret edebildi.

2. Kendinizi Süreçte Bulun

Gerçek bir başarıya ulaşmadan önce ‘ben’ olmanız gerekiyor. Sadece bu ‘ben’ eğer varsa kendiniz için inanç ve kanaat sahibi olabilirsiniz. Bundan sonra hayalinize doğru yolunuza devam edeceksiniz.

Hayal ettiğiniz hazinenize layık olmanız gerekiyor. Bu nedenle, hayat sizi layık olup olmadığınıza karar vermek için test eder. Hayat zorluklarından asla korkmayın, her zaman bir şekilde çözüm vardır.

Santiago hayal ettiği yerde hazinesini buldu. Ancak, hayat onu layık olup olmadığını değerlendirmek için test etti. Tüm engelleri aşarak sonunda değerli olanı elde etmeyi başardı.

3. Her Yaşanan Deneyim Sayılır

Hayat, gül yapraklarının yağmur gibi yağdığı ve hoş bir koku ile kaplı pembe bir yol değil.

Zorlu ve birçok kez adaletsiz ve acımasızdır.

Bu nedenle, yolculukta birçok karşılaşma kötü ve unutulmaz olacak. Ruhsal çekirdeğinizi kıracak ve her şeyi bir anda bırakmak isteyeceksiniz. Daha fazla zorluk daha fazla engel istemiyoruz. Hiçbir şey yapmadan istediğimizi almak istiyoruz.

“Hayatın sırrı, yedi kez düşmektir ve sekiz kez kalkmaktır.” ~ Paulo Coelho

Ancak, bu gerçek dünyada hiçbir şey kolay ve ucuz değildir. Santiago birçok kez soyuldu ve yardım istemek zorunda kaldı. Ancak, bitmemiş yoldan ayrılmak için onu asla korkutmadı. Herhangi bir bedelle sonuna kadar gitme arzusu vardı ve sonunda başardı.

Ayrıca, birçok şey öğrendi. İyi arkadaşlar edindi, aşkı buldu ve birçok beceri öğrendi. Bu nedenle, her şey hayatın bir parçası. Çok fazla endişelenmeyin.

4. ‘Başarısızlık Korkusu’nu Reddedin

Birçoğumuz başarısızlık korkusu yüzünden ilk adımı atmıyoruz. Diğerleri tarafından reddedilme olasılığı hoş olmayan bir duygu olduğu için onu önlemek istiyoruz. Ancak, bu herkesin yolundaki ilk ve en zorlu engel – tüm başarı kapıları başarısızlıklardan geçer.

Dünyanın size dikte etmesine izin vermeyin. Reddedilmelerle başa çıkmak için korkusuz ve güçlü olun. Tüm büyük insanların hayatlarında sürekli reddedilmelerle karşılaştığını unutmamalıyız, ancak bu onları başarılı olmaktan alıkoyamadı. Reddedilmeleri başarıya giden bir merdiven olarak kullandılar. İlginç değil mi?

İlk yorum yapan siz olun

Düşüncelerin benim için önemli...

Mustafa Kurt sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et