İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hayatta Disiplinli Olmanın En Kolay 3 Yolu

Hayat her zaman eğlenceli ve sonsuz fırsatlarla dolu değil. Keşke öyle olsaydı. Hedeflerimize ulaşmak için çok çalışmalıyız ve bunun için de kısıtlandığımız ve motivasyonumuzu zorladığımız zamanlar mutlaka olacaktır.

Bu yazımda sizinle birlikte günlük yaşamımızda nasıl daha disiplinli olabileceğimizi biraz daha anlamaya çalışacağız. Ve yine şundan bahsetmeden edemeyeceğim, burada ki yazılarımın hepsi aslında kendime söylemek istediklerim ve kendi derlediğim notlarımdan açığa çıkardığım yazıdır. Kimseye ahkam kesme derdinde değilim. Bu konuda anlaştıysak, o halde hadi başlayalım!

Her hayalinin, ulaşmayı amaçladığın her hedefinin peşinden koşarsın ama kendini içeriden fethedemezsen yani popüler tabirle kendini tanımazsan başarıya ulaşmak için sadece çabalarsın. Zorluklara karşı kendini nasıl yöneteceğini öğrenmek, herkesin arzu ettiği temel bir özelliktir.

Sorun şu ki, işten çıkıp eve döndüğümüzde disiplinimize olan bağlılığımız genellikle tükeniyor. Amacımız, kendimizi gece gündüz çalışmaya zorlamak değil, hayatımızı dengeli ve üretken bir şekilde yaşamak olmalı.

Okuduklarımdan ve tecrübeli insanların hayatlarınıdan öğrendiğim ve bizi daha disiplinli bir yaşam tarzına götürecek üç basit adım var. Eğer zaman ayırıp denge ilkesini uygularsak kendimizi daha mutlu, daha huzurlu ve daha motive bulacağız! Bu cümleler gözünde şimşekler çaktırıyorsa, okumaya devam edin!

1. Ne İstediğinizi Bilin

Günlük yaşamımızda daha disiplinli olmak için hayatta ne istediğimizi, hedeflerimizin ve emellerimizin neler olduğunu belirlememiz gerekir. Ne istediğimizi bilmek, yaşamımızın önemsediğimiz alanlarını kategorize etmemize ve böylece daha derinden çalışmamıza veya onlardan zevk almamıza olanak tanır.

Ayrıca geleceğimizi de tasavvur edebilmemiz gerekir. İstediğimiz şeyleri ve gelecekte olmak istediğimiz kişiyi tezahür edelim. Ne istediğimizi bildiğimizde, daha disiplinli olmamıza yardımcı olacak eylem planımızı çok daha motive şekilde hazırlayabiliriz.

Hedeflerimize doğru çalışmak, irademizin bir testi olacaktır. Devam edecek miyim? İşler zorlaştığında yine hemen pes edecek miyim yoksa hayır yoluma yılmadan devam mı edeceğim. Oraya gidip deneyene kadar gerçek cevabı asla bilemeyeceğim!

2. Bir Rutin Oluşturun

Bir rutin oluşturmak, günlük yaşamımızda daha üretken olmamızı sağlayacaktır. Çünkü hayatı amaçsız yaşamak yerine, gerçek mutluluğu ve gerçek başarıyı elde etmek için kendi oluşturduğumuz bir dizi kuralı takip etmemiz gerekir.

Bir rutine sahip olmanın en iyi yanı, rutinimizi takip etmeye değer bir şey haline getirmek için kişiselleştirebilmemizdir. Kim her gün sıkıcı bir rutini takip etmek ister ki? İş ve eğlence arasındaki dengeyi bulmamız gerekir. Örneğin, ev işleri yapmak için zaman ayırmak ve daha sonra dinlenmek ve rahatlamak için zaman ayırmak.

Her günden en iyi şekilde yararlanmak için disiplinimizi kullanalım. Sezgilerimiz, zamanımızı akıllıca kullanmamız için bize rehberlik edecek ve disiplinimiz, rutine ne kadar sıkı bağlı olduğumuzun kanıtı olacaktır. Rutinimize bağlılıkta başlarda berbat olabiliriz ama önemli olan şey niyetimizin açık olmasıdır!

3. Kendinizi Bağışlayın

Hadi itiraf edin, birçoğumuz disiplinli olmak için büyük yaşam tarzı değişiklikleri yapmaya çalıştık. Bununla birlikte, birçoğumuz ya motivasyon eksikliğinden ya da disiplinli kalmaya çalışırken işleri berbat etmeye devam ettiğimizden çabucak pes ettik.

Bununla ilgili ilginç olan şey, disiplinli kalmaya çalışmak, disiplinin kendisinin bir parçasıdır. Daha disiplinli olmak için baştan çıkarmaları ve dikkat dağıtıcı şeyleri ortadan kaldırmamız gerekir.

Vazgeçmek ve eski yaşam tarzımıza geri dönmek yerine, kendimize kızmamalı ve kendimizi affetmeliyiz. Kendimizi affetmek bize devam etme fırsatı verir ve güçlü ve zayıf yönlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmemizi sağlar. Kendimizi geliştirmekten ve daha doğrusu zorlamaktan asla vazgeçmemeliyiz. İşler zorlaştığında hepimiz vazgeçseydik, asla büyüyemezdik! Kim bardağı kırdık diye su içmekten vazgeçmiş ki!

Kendimizin en iyi versiyonu olmaya çalışmaktan vazgeçmeyelim. Hani yazılımlarda, cep telefonu uygulamalarımızda ara ara güncellemeler yapılıyor ya. Kendimizin de o güncellemelerini yapmayı unutmayalım. Hatalarımızdan öğrenerek daha iyisi olmaya çabalayalım. İşler yolunda gitmezse, her zaman bir başka yol vardır. Yeter ki rutinlerimize sıkı sıkıya bağlı kalalım ve disiplinle olan ilişkimizi güçlendirelim.

Hey! Bu yazıyı okuduğun için teşekkür ederim, sana minnettarım! Beğendiysen lütfen bu yazıyı okumasını istediğin arkadaşlarınla da paylaş. Ve youtube‘da ki videolarımı da izlersen seveceğini düşünüyorum.

İlk yorum yapan siz olun

Düşüncelerin benim için önemli...

Mustafa Kurt sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et