İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İş listenizdeki en önemli görevlerinizi (MIT*) belirlemek için şu 6 soruyu kendinize sordunuz mu?

Pandemi döneminde çalışma hayatımız sürekli bir endişe içinde geçiyor. Dolayısıyla işlerinizi hallederken bunalmış hissetmemiz gayet normal. Evden çalışmak ve evde daha fazla zaman geçirmek başlarda hepimiz için daha iyi olacak gibi geldi ama çalışma hayatı ile ev iç içe girdiğinde bu durum hepimiz için olumlu sonuç doğurmadı.

“Becoming the New Boss” kitabının yazarı olan Dr. Naphtali Hoff, en önemli görevlerimizle (MIT’ler Most Important Tasks) yapılacaklar listemize başlamayı öneriyor.

“Bunlar, ‘tek bir zaman diliminde gerçekleştirilebilecek tek seferlik görevler de olabilir, birkaç gün sürecek olanlar da…” ,

“En önemli ve öncelikli işlerinizi takviminize hemen koymazsanız, diğer tüm talepler zamanınızı ve zihinsel bant genişliğinizi karıştıracaktır…” diye yazıyor.

Peki hangi görevlerinizin gerçek MIT’ler olduğunu nasıl anlarsınız? Hoff, öğrenmek için kendimize şu altı soruyu sormamız gerektiğini söylüyor:

 1. Bugün yapmam gereken en önemli 2-3 şey nedir?
  Neyi başarmanız gerektiğine bakın ve bugün bunları başardıysanız hangisinin sizin için en büyük farkı yaratacağını bulun.
 2. Görevin değeri nedir?
  Listenizdeki her bir öğeyi yaparak ne tür bir yatırım getirisi elde ettiğinizi belirleyin. Hoff, “Gerçekten başarılı olmak için yaptığımız her şeyin ona bağlı bir değeri olması gerekir” diye yazıyor. “‘Değer’ her zaman kesikli ve sabit olmasa da, hangi davranışların tahmin edilebileceği gibi en büyük faydayı sağlayacağı oldukça açık olmalıdır.”
 3. Hedeflerinizle ilgili mi?
  Hedeflerin var. Yapılacaklar listenizdeki hangi görevler hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak?
 4. Bu, bir süredir düşündüğünüz bir görev mi?
  Hoff, listenizde düşünmeden edemeyeceğiniz veya özellikle uzun süredir aklınızda olan bir şey varsa, bunun muhtemelen bir MIT olduğunu söylüyor.
 5. Çok uzun süredir erteliyor musunuz?
  Uzun zamandır belirli bir görev hakkında düşünüyorsan, bunun nedeni muhtemelen onu ertelediğin içindir. Hoff, “MIT’lerden bazıları uzun süre ertelediğimiz şeylerdir” diye yazıyor. Belki biraz zorlayıcı veya riskli bir iş olduğu içindir. Bizi konfor alanlarımızın dışına iten bu işler için işe koyulmanın tam zamanı.
 6. Gerçek MIT’leriniz üzerinde çalışmak için sizi özgürleştirecek bir görev mi?
  Bu mantığa aykırı görünebilir, ancak Hoff’a göre, “belki de işin kendisi çok önemli değildir, ancak en önemli işi yapmanız için size yol açabilir.” Zamanlamanızda başka türlü üstesinden gelme şansınız olmayabilecek kritik görevler için zaman kazanmanıza yardımcı olacak işleri hallederek yolunuzu temizleyin.

İlk yorum yapan siz olun

Düşüncelerin benim için önemli...

Mustafa Kurt sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et