İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Karbon ayak izinizi azaltmanın 10 yolu…

İşim gereği sürekli emisyonlar, deşarjlar ile ilgili çalışmalar yapıyorum. Yani dünyamızın geleceğini kurtarmakla ilgili çalışmalar. Peki bunu kendi hayatıma nasıl uygularım diye de sürekli düşünüyorum. Ve karşıma şu söz çıktı;

“İsrafı durdurun. Her türlü israfı durdurun. Enerji israfına, gıda israfına, plastik israfına ve zaman israfına son verin. Bu değerli bir dünya ve her birimiz gezegenimizi kurtarmak için eylemlerimizi ve sesimizi kullanabiliriz. Geleceğimiz buna bağlıymış gibi denemeliyiz.”

David Attenborough

Birçok insan bunu uyguladığında küçük bir etkiymiş gibi görünebilir ama uyguladığında ciddi bir etki yapacaktır. Yani her insan karbon ayak izini sadece %10 azaltsa, bu dünyadaki yaşam için çok büyük bir fark yaratacaktır.

Soru, karbon ayak izimi azaltmak için ne gibi önlemler alabilirim?

Her insan, yaptığımız günlük seçimlerle olumlu değişiklikler yapma gücüne sahiptir. İşte farklı yapmaya çalışacağım 10 şey ve umarım siz de bana katılırsınız…

1. Daha fazla bitki bazlı şeyler ye

Vejetaryan değlim, elbette eti seviyor ve yiyorum. Ama yüksek çevresel üretim maliyeti nedeniyle (ve tabiki pahalılık da bir etken) et tüketimimi azaltmayı planlıyorum. Et ve süt tüketimini azaltmak, karbon ayak izinizi azaltmanın en hızlı yollarından biridir. Aynı zamanda sağlığınızı iyileştirme potansiyeline de sahiptir!

2. Elektriklerini kapat

Elektrik faturalarınızı inceleyin ve o ay ki kullanımlarınızı düşünün, buna vakit ayırın. Evinizde en çok enerji tüketen cihazlarınızı ve en çok kullandığınız enerji tüketicilerinin farkında olun. Lambalarınızı değiştirirken 2 kere düşünün. Bekleme (Stand By) durumunda bekleyen elektrikli cihazlarınıza dikkat edin. 

3. Kağıtsız kal

Fatura ve banka hesap özetleri söz konusu olduğunda artık tamamen kağıtsızım. Fatura veya dekont gönderen tüm firmalarla bu bilgileri eposta yoluyla göndermeleri konusunda ayarlarımı yaptım. Bunu yaparak aldığım önemsiz posta sayısını da azaltabildim – bu harikalar yarattı. İlginç bir PDF görürsem veya bir belgeyi okumak istersem, artık bir sloganım var “Baskıdan önce düşün!” Ekrandan okuyabildiğimde buna gerçekten kağıt üzerinde ihtiyacım var mı? diye bir kez daha düşünüyorum. Bu arada elektrik, su, doğalgaz gibi temel ihtiyaç faturaları ne yazık ki uygulamaları gereği hala kapıma kağıtla teslim ediliyor. 

4. Kozmetik ürünleri azalt

Hijyen için elbette kozmetik ürünler kullanıyoruz. Açıkçası ben kullanımımı sıfırlayamadım ama en azından daha doğal olanlarına geçtim veya azalttım. Çünkü kısa bir araştırma yaparsanız kozmetik ürünlerinin nasıl üretildiklerini ve neden kozmetik ürünleri azaltmamız gerektiğini anlarsınız. Son yıllarda artan kozmetik ürün kullanımını firmalar yetiştirmek için neler yapıyorlar neler. 

5. Azaltın, Yeniden Kullan ve Geri Dönüştür

Yeni satın almak yerine yenilemeye başladım. Artık yeni satın alıp artık ihtiyacım olmayan şeyleri bağışlamaktansa, ikinci el eşya alışverişi yapma olasılığım daha yüksek. Yeni bir şey alırsam, sürdürülebilirliği de göz önünde bulunduran etik moda markalarından satın almayı tercih ediyorum. 

6. Su Atıklarını Azalt

Ortalama bir insanın günde 150 litreye kadar su kullanabileceğini biliyor muydunuz? Beş dakikalık bir duş, kullanılan 45 litre suya eşittir. 2.5 dakika için bir zamanlayıcı ayarladım. Bu süreyi yarıya indirerek sadece su tasarrufunda değil, aynı zamanda onu ısıtmak için kullanılan yakıtta da bir etki oluşturdum. Denenecek başka bir şey de, lavabonuza gelen suyu lavabo altındaki ana hat çeşmesinden kısmanız. Böylelikle istesenizde çeşmenizi çok açarak su israfına sebep olmazsınız. 

7. Yeşil bir bahçe büyüt

Büyük şehirlerde bir bahçeye sahip olmanız zor olabilir ama yediğiniz meyvelerin çekirdeklerini sokakta yürürken bir yeşilliğin içine atabilir hatta gömebilirsiniz. Attığınız 10 çekirdekten 1 tane ağaç büyüse fena mı olur. 

8. Seyahat alışkanlıklarını gözden geçir

Seyahat alışkanlıklarınızı değiştirmeliyiz. Mecbur olmadıkça aracınızla tek başınıza seyehat etmeyin ve mümkün olduğunca toplu taşımaları kullanın. Tamam pandemi döneminde toplu taşımalar risk oluşturuyordu ve şahsi araçlarınızla yolculuk yapıyordunuz ama artık bu tehdit neredeyse kalktı ve yeniden seyahatlerimizi gözden geçirme vakti geldi. Hepimiz pandemi döneminde evlerimize kapandığımızda doğanın nasıl kendine gelmeye başladığını gördük, öyle değil mi? 

9. Alışveriş alışkanlıkları oluştur

Yerel olarak alışveriş yapmaya çalışıyorum ve büyük ambalajlı ürünleri almaya dikkat ediyorum. Evimde yaşadığım en büyük sorunlardan biri çöp. Sizi bilmem ama herkesin evde olması karantina sırasında önemli ölçüde arttı. Ambalaja baktığımda bunun geri dönüştürülebilir olduğunu düşünüyorum ve artık plastik ambalaja sarılmış bir şey almaya daha az eğilimliyim. En azından plastik poşet kullanımımı ve tek kullanımlık plastiklerimi azalttım diyebilirim. 

10. Hedef belirle

WWF Karbon Ayak İzi Hesaplayıcı ile Karbon Ayak izinizin görüntüsünü elde edebilirsiniz. Bu sizi daha motive edebilir.

Karbon ayak izinizi azaltmak için beden ölçünüzü bilmelisiniz! WWF Karbon Ayak İzi hesaplayıcı, başlamak için iyi bir yerdir. 100’ün üzerinde puan aldığım için şok oldum! Bu, beni yolumu değiştirmeye ve önümüzdeki 3 ay içinde bunu %40 oranında azaltma hedefine yöneltti. 

Ve asıl soru, sen de aynı şeyi yapmaya istekli misin?

İlk yorum yapan siz olun

Düşüncelerin benim için önemli...

Mustafa Kurt sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et