İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kendimi tanımak için kendime sormam gerekenler

Bir instagram sayfası, blog, podcast veya youtube kanalı açarak çeşitli paylaşımlar yapmak, tecrübelerimizi aktarmak yada beğenilmek istiyoruz. Uzun soluklu olmak ve başarılı olmak istiyorsak eğer, hepimiz biliyoruz ki sizi diğer dijital içerik oluşturuculardan neyin farklı kıldığını belirlemeniz gerekir. Kendimizi ve yeteneklerimizi ifade etmek için bugün sahip olduğumuzdan fazla fırsatımız daha önce hiç olmadı. Bu harika bir haber, ama aynı zamanda sanal ortamda çok fazla rekabet olduğu anlamına da geliyor. Bu işin sanal kısmı. Bunu vesile kılarak son yıllarda unuttuğumuz, kendimizi nasıl tanıyabiliriz konusuna değinmek istiyorum.

Bu yazıda, kendimizi daha iyi tanımak için kendimize sorabileceğimiz bazı sorular derledim. Şimdilik bu sorulara verdiğim cevapları başkalarıyla paylaşmak zorunda değilim, sende değilsin ama kendine karşı dürüst olman çok önemli. Hangi yöne gitmek istediğimizi belirleyebilmek için şimdi nerede olduğumuzu iyi bilmeliyiz.

1. Hangi Konuda Harikayım?

En başarılı insanlar, benzersiz bir yetenek kombinasyonu nedeniyle öne çıkar. Çok fazla yeteneğiniz olmadığını veya yetenekli olduğunuz konuları birbirleriyle bağlantılı olmadıklarını düşünebilirsiniz. Ama bu doğru değil. İster sporda madalya kazanmak gibi büyük, ister top sektirmek gibi küçük bir şey olsun, harika olduğunuz her şeyi düşünün: Örneğin pandemi sürecinde harika kekler yapmaya başlamış olabilir ve herkesin onları seviyor olduğunu düşünebilir ve bunu listenize ekleyebilirsiniz. 

Harika olduğunuz her şeyin bir listesini yapın. İnsanların size iltifat ettiği becerileri ve genellikle yardımınızı istedikleri alanları düşünün. Şimdi, bunlardan bazılarını eşleştirip benzersiz bir şey oluşturup oluşturamayacağınızı düşünün. Tüm harika fikirler böyle başlar. Bilgisayarların havalı görünmekten başka bir şey olmadığı bir zamanda estetik ve teknoloji bilgisini birleştiren Steve Jobs’u düşünün.

2. Bir Daha Hiç Çalışmam Gerekmeseydi Ne Yapardım?

İstediğiniz kadar paranızın olduğunu ve artık çalışmak zorunda olmadığınızı hayal edin. İstediğin her şeyi yapabilir ve istediğin her yere gidebilirsin. Çoğu insan ertesi sabah işlerini bırakacaklarını iddia ediyor. Bu sorunun en yaygın cevabı, insanların egzotik bir adaya gitmeleri, günlerini sahilde eğlenerek geçirmeleri ve birinin onlar için yemek pişirip temizlik yapmalarıdır.

Ancak bu sonsuza kadar devam edemez. Çoğu insan sahilde oturmaktan sıkılır ve bir tür miras bırakmak için üretken bir şeyler yapmak isterdi. İşte merak ettiğimiz ve bu sorunun asıl cevabı bu; sen ne yapardın? Kitap mı yazarsın? Çocuklara spor mu öğretirsin? Belki bir moda tasarımcısı olurdun? Bu sorunun cevabı senin gerçek tutkun. Yapmak için doğduğun iş budur.

3. İlham Kaynağım Kim?

Büyürken sahip olduğunuz tüm rol modellerini düşünün. Belki annendi, belki ünlü bir şarkıcı ya da aktristti. Bazen en büyük öğretmenleriniz ve motive edicileriniz gerçekte hiç tanışmadığınız kişilerdir. Belki de en sevdiğiniz yazar ya da bir TV sunucusu.

Muhtemelen çevrimiçi dünyada ve sektörünüzde bazı rol modelleriniz vardır. Bloglarına hayran olduğunuz, tarzlarını, konuşma tarzlarını, seçtikleri konuları sevdiğiniz insanlar. Asla birini kopyalamamalısın, ama başkalarını ilham kaynağı olarak kullanmak gayet iyi.

4. Nasıl Hatırlanmak İstiyorum?

Kendimizi tanımak için kendimize sormamız gereken sorulardan biri, insanların bizi hatırladıklarında ne düşünmelerini istiyoruz? Seni nasıl hatırlamalarını istersin? Çözümcü bir birey olarak tanınmak istiyorum. Mizah anlayışımla hatırlanmak istiyorum.

Peki ama insanlara verdiğin bu mu? Akıllardaki görüntünüz bu değerlerle uyumlu değilse, bununla ilgili bir şeyi değiştirme zamanı gelmiş olabilir. 

Birincisi, bunu yaptığınızda, kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz. İkincisi, diğer insanlar gerçek bir şey yaptığınızı anlayacaklar ve sizi destekleyecekler çünkü dünya, gerçek benliklerini göstermekten korkmayan insanları özlüyor.

İlk yorum yapan siz olun

Düşüncelerin benim için önemli...

Mustafa Kurt sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et