İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Neden Radyo, Spotify Algoritmasından Daha İyi?

Hala çoğu zaman radyo dinliyorum, günümüzde bazılarınızın kulağına tuhaf gelebilir. Evet, streaming uygulamalarının var olduğunu biliyorum – hatta Spotify’ı her gün kullanıyorum. Spotify, tüm albümleri dinlemek ve bazen çalma listelerini dinlemek için harika bir uygulama. Ancak, dinleme geçmişimi kullanarak bana daha fazla müzik önermeye çalışıyor ya, işte orada beni kaybediyor. Ve en kötüsü, Spotify’ın otomatik çalma özelliği, dinlediğiniz şeyin sonunda otomatik olarak benzer ama başka bir şey çalıyor. Bunun belki de benim kabahatim olduğunu söyleyebiliriz. Birçok insanın algoritmadan memnun olduğu görülüyor. Belki ben Spotify’ı “yanlış” kullanıyorum ya da ortalama kullanıcıdan farklı bir şekilde kullanıyorum. Ancak, her seferinde bir albümü tamamladığımda, Spotify’ın algoritmalarının aniden benim o sanatçıya takıntılı olduğumu ve sürekli olarak onları dinlemek istediğimi kararlaştırdığını fark ediyorum – hatta albümü sadece bir kez dinlesem bile. Diğer bir deyişle, çoğu zaman beni bir kör kuyuya sürüklüyor. Kör kuyular esrarengiz olabilir, ancak sürekli olarak aynı sanatçıda / şarkıcıda olmak istemiyorum. Müzik dinlerken bazen kültürde popüler olan şeylerin yanı sıra uzun zamandır duymadığım eski şarkıları da dinlemek istiyorum. Bazen aramamış olduğum tuhaf müzikleri duymak istiyorum ama biliyorum ki algoritma bana asla bunları önermeyecek. Evet, müziklerimin arasında gerçek bir insanın anlamsız bir şaka yapması veya haberlere yorum yapmasıyla kesintiye uğramasından hoşlanıyorum. Yani radyoyu seviyorum. 

Algoritma bir tuzak mıdır?

Müzik önermek için bir algoritma kullanmanın teorisi soyut olarak mantıklıdır: Sanatçı A’ya bayılıyorsunuz, Sanatçı B de, A sanatçısına benzer müzikler yapıyor, o zaman muhtemelen Sanatçı B’yi de beğenirsiniz. Ancak pratikte, aynı tonda çok fazla müzik dinler oluyorsun. Geçenlerde Zeynep Bastık’ın Lan şarkısını günde bir kaç kez dinledim. Spotify bunu fark etti ve bana benzer tarzdaki Mabel Matiz ve Emir Can İğrek şarkıları önerdi ve ben pasifçe dinledim. Algoritma, benim 20’li yaşlarında bunalımda bir ergen olduğum sonucuna vardı sanırım. Belli ki içimde biraz da hüzünlü balad tarzı var. Ancak, Spotify günlerce bana sadece hüzünlü balad müziği önerdi ve bu, otomatik listelerimin büyük bir kısmını oluşturdu. “Senin İçin Oluşturuldu” diyen herhangi bir çalma listesi genellikle en üstte aynı üç şarkıya sahip olur ve DJ modu genellikle aynı kuyuya dalar. Ancak ben 20’li yaşlarında bunalımda bir ergen değilim, tamam bir kaç bunalım şarkı dinlemiş olabilirim ama değilim. Çeşitli müzik zevklerine sahip biriyim ve keşfetmeye ve ufkumu genişletmeye devam etmek istiyorum. Müziği her zaman aynı şeyleri dinlemek, uyuşmak için dinlemiyorum. Şaşırtılmak, dinlemem gereken tuhaf ve harika şeylere maruz kalmak istiyorum – ve dinleme alışkanlıklarım üzerine eğitilmiş bir algoritma, benim bu hazzı yaşamama hiç bir zaman fırsat vermeyecektir. Benim için, bunu diğer insanların yardımıyla bulmak en iyisidir. İyi bir DJ, birkaç saat boyunca aynı ritimleri dinlemek yerine bana çok daha ahenkli – belki de meydan okuyan – bir çalma listesi sunabilir. 

Spotify o kadar akıllıysa, listelerine radyo istasyonları ekler (mi?)

Spotify, kategorik olarak sesi ele geçirme misyonundadır. Bu yüzden podcast dünyasını ele geçirmek için bu kadar çok para harcadı ve şu anda sesli kitapları bu kadar çok ön plana çıkartıyor. Sesli yaşamımda daha fazla kontrol sahibi olmanın başka bir açık yolu gerçek radyo istasyonlarını eş zamanlı yayınlamaktır. Bu arada, ben algoritmadan kaçınarak başka yerlere yöneleceğim.

Radyonun hala Spotify algoritmasından daha iyi olduğunu düşünüyorum. Her zaman aynı tür müziği dinlemek yerine, radyo bana çeşitlilik sunuyor ve müzik zevkimi genişletmeme yardımcı oluyor. Algoritma, beni sınırlı bir müzik dünyasına hapsediyor, ancak radyo, beni keşiflere ve yeni deneyimlere götürüyor. Müzik zevkinizi çeşitlendirmek ve gerçek insanların sizin için müzik seçmesine izin vermek istiyorsanız, radyoyu denemeye değer.

Son olarak, size bir soru sormak istiyorum:

Siz radyoyu mu, yoksa Spotify algoritmasını mı tercih ediyorsunuz?

Podcastimi dinlemek isterseniz de buyurun

İlk yorum yapan siz olun

Düşüncelerin benim için önemli...

Mustafa Kurt sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et