İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Netflix Dizileri

İşe gelirken veya iş çıkışı servisteki arkadaşları gözlemliyorum bazen. Önceden çoğu uyur geri kalanları da “görebildiğim” kadarıyla facebook, instagram, whatsapp’a takılırdı. Bir kaç kişi de kitap okurdu. Ama son aylarda dikkat çeken bir değişiklik var. Çoğunluğun netflixden dizi izlediğini “görüyorum”. Hatta kimileri birbirlerine netflix dizileri öneriyor. “Onu izledim ama pek sevemedim”ler, “haftasonu tüm sezonu bir oturuşta bitirdim”ler, “bak o var ya muhteşem bir dizi adamlar yapıyor” övgüleri fısıltı şeklinde kulağıma çalınmaya başlar oldu.

Bende merak ettim ve bunca dizinin, yapımın, filmin olduğu Netflix’de izlenebilecek neler var araştırayım istedim. Kimilerini bende izledim ve izlemeye devam ediyorum. Malum akşamları artık TV’lerde hiçbir şey yayınlanmıyor. TV’de beğendiklerimi de daha sonra zaten Youtube’dan izleyebiliyorum.

Hadi o zaman buraya kadar okuduğunuza göre önereceğim dizileri gerçekten merak ediyorsunuz. Bekletmeyeyim o halde.


After Life

6 bölümlük ve eşini kaybeden Tony’nin hayata küsmesini daha çok komediyi de içinde barındırarak anlatıyor. Ricky Gervais’in bir solukta izlenebilecek dizisini önerebilirim.

Formula 1: Drive to Survive

Keşke ülkemizde gerçekleştirilmeye devam etseydi bu Formula 1 dedirten bir yapım. Belgesel kategorisinde ama alışıldık bir belgesel değil malumunuz. Çünkü bir belgeselde konuyu anlatan bir anlatıcı / dış ses olur. Bunda öyle birşey söz konusu değil. Olayları konuları doğrudan olayın içinde ki kişilerden dinliyor ve izliyorsunuz. Meğer Formula 1 yarışlarında bize gösterilenlerin dışında ne çok şey yaşanıyormuş diyorsunuz. Yarışlar esnasında kenarda, teknik ekipte nelerin yaşandığını gösteren sahneler çok ilgimi çekti. İş hayatı ve gerçek hayat açısından da almak isterseniz çok dersler çıkarabilirsiniz. Özetle ekibiniz olmadan siz bir hiçsiniz. Ondan da ötesi ekibiniz de bir hiç. Karışık mı oldu, izleyince anlarsınız.

Umbrella Academy

Fantastik ama değil gibi de. Zaten bu arada kalma durumları çekiyor beni. 1989 yılında bir çok kadın beklenmedik anda doğum yapmaya başlıyorlar, adamın biri bu çocuklardan 7 tanesini evlatlık ediniyor ve ardından baba ölüyor. İşte olaylar bu andan sonra hızlanıyor ve bu 7 çocuğun süper güçleri ortaya çıkıyor. Süper kahraman dizilerinden diyebiliriz. Bir kaç sahne izleyin kararınızı öyle verin. Ya çok seveceksiniz ya da hiç beğenmeyeceksiniz. Arası yok yani.

Russian Doll

Konusu çok ilginç. Düşünsenize sürekli ölüyorsunuz ve 36. doğum gününüzle yeniden hayata dönüyorsunuz. Başkahramanımız Nadia’nın hikayesi karşımıza 8 bölümlük bir dizi olarak çıkıyor.

The Haunting of Hill House (Tepedeki Ev)

Daha yerel bir dille söylemek gerekirse perili köşk hikayesi. Gerilim dolu bir dizi. Bu perili köşkte büyüyen kardeşlerin yıllar sonra buluşmaları ve bu köşkte ki hayaletlerle yüzleşmelerini konu ediyor.

Maniac

Emma Stone ile Jonah Hill‘i bir araya getiren güçlü kadrosuyla dikkat çeken Maniac sıra dışı bir bilimkurgu olarak tanımlanabilir. Konusu annesiyle sorunları olan bir doktorun ilaç denemelerine katılan 2 yabancı ile ilgili yaşadıklarını anlatıyor.

Baby

Netflix’in İtalyan yapımı dizilerinden olan Baby, Roma’nın varlıklı kesimlerinden iki genç kızın ailelerinden ve okul arkadaşlarından sıkılarak şehrin yeraltı dünyasına kapılıp, çifte bir hayat yaşamasını konu alıyor. Dizi özellikle başrol oyuncuları Benedetta Porcaroli ve Alice Pagani’nin performansı ile adından söz ettiriyor.

The Kominsky Method

Michael Douglas ve Alan Arkin gibi iki usta oyuncuyu bir araya getiren dizide oyuncu koçu Sandy Kominsky ile en yakın dostu Norman Newlander’ın yaşlanmanın inişli çıkışlı yollarında ilerlerken yaşadıkları maceralar anlatılıyor. Yaşlılık ve ölüm üzerine bir komedi olarak tanımlanabilecek dizi oldukçe beğeni topladı.

Mindhunter

David Fincher’ın hiç de yabancı olmadığı seri katiller dünyasını bu kez dizi formatına taşıdığı Mindhunter, birçok kişiye göre 2017’nin en iyi dizisiydi. Kurbanlarına korkunç şeyler yapan seri katillerin psikolojisini anlama çabasındaki iki dedektifin hikayesini anlatan dizi tamamen gerçek hikayeler üzerinden şekilleniyor. Holden Ford (Jonathan Groff) ve Bill Tench’in (Holt McCallany) başrollerini paylaştığı dizi eski FBI ajanı John E. Douglas’ın anılarını anlattığı Mind Hunter: Inside FBI’s Elite Serial Crime Unit isimli kitabından uyarlandı.

BoJack Horseman

Yetişkinler için çizgi film fikri uzun zamandır revaçta olan bir format. Ama herhalde bugüne kadar yapılan hiçbir animasyon BoJack Horseman kadar depresif ve yaratıcı değildi. ’90’larda çok ünlü olan ama 2000’ler ile birlikte unutulmuş bir TV yıldızına dönüşen atımız BoJack Horseman’ın zor bir hayatı vardır. Ne çevresiyle ne de ailesi ile iyi ilişkileri olan BoJack kendi anlam arayışı içinde sürekli tökezleyip durur. Yeniden bir yıldıza dönüşmesine rağmen de bu depresyonlarından kurtulamaz. Dördüncü sezonunu deviren dizi her yeni sezonda hayran sayısını da katlıyor.

Love

Birçok şahane dizinin yapımcısı olarak tanıdığımız Judd Apatow’un projesi olan Love, bir radyoda program koordinatörlüğü yapan Mickey (Gillian Jacobs) ile, aşırı kötü bir fantastik dizi setinde çocuk oyuncu öğretmenliği yapan ama asıl amacı senarist olmak olan Gus’ın (Paul Rust) hikayesi. İkinci sezonunu deviren dizi özellikle ilişkilere getirdiği sıra dışı bakış açısı ve “ne kadar rezil olursak o kadar iyi” kafasıyla birçok izleyicinin empati kurabileceği karakterlere ev sahipliği yapıyor. Birbirinden oldukça farklı iki insanın sevgili olma çabasını anlatan Love, üçüncü sezon onayını da almış.

Black Mirror

Günümüzün en popüler ve en tartışma yaratan dizilerinden biri olan Black Mirror, İngiltere’de başladığı yayın hayatına Netflix’te devam ediyor. Teknolojinin günlük hayatımızı nasıl değiştireceğine odaklanan ve hiç de umut dolu şeyler söylemeyen dizi artık bir popüler kültür nesnesine de dönüşmüş durumda. Dördüncü sezonu 29 Aralık’ta başlayacak Black Mirror için yayınlanan her fragman ile birlikte heyecan da katlanıyor.

Stranger Things

Ülkemizde Saadettin Teksoy’un arz-ı endam ettiği ikinci sezon fragmanıyla izleyici sayısını da artıran Stranger Things, Netflix’in en çok ilgi gören yapımlarından biri. ’80’li yıllarda Montauk’ta kaybolan bir çocuk üzerinden şekillenen hikayesi fantastik bir boyuta da taşınan Stranger Things gizem ile bilim kurguyu harmanlayan yapısıyla dikkat çekiyor.

Narcos

Kolombiyalı ünlü uyuşturucu karteli Pablo Escobar’ın hayatını anlatan Narcos, son yılların en dikkat çekici dizilerinden. Yaşadığı dönemin en zengin 10 insanından biri olan Pablo Escobar ve onun peşine düşen bir DEA ajanını takip ettiğimiz dizinin başrollerinde ise Pedro Pascal ve Wagner Moura var. 2018’de dördüncü sezonu ile geri dönecek olan dizi şimdiden sabırsızlıkla bekleniyor.

Dark

Netflix yalnızca ABD’de değil Avrupa’da da fenomen diziler üretebiliyor. Almanya yapımı Dark da onlardan biri. İki küçük çocuğun kaybolduğu küçük bir Alman kasabasında geçen dizi, kaybolan çocukların aileleri üzerinden gizemli bir hikaye anlatıyor. İlk sezonu bu ay servis edilen dizide sizi 10 saatlik esrarengiz bir yolculuk bekliyor.

Sense8

İptal edilmesiyle hayranlarını hayal kırıklığına uğratsa da iki sezonda fenomenler arasına giren bir dizi Sense8. Dünyanın 8 farklı yerinde yaşayan 8 ayrı insanın sıra dışı bağlantılarını bölüm bölüm ve şehir şehir anlatan dizi kendine has yapısıyla bir kısım izleyiciyi derinden etkilemişti.

House of Cards

Şu sıra tatsız nedenlerle gündemde olsa da, Netflix tarihinin en başarılı dizilerinden biri House of Cards. Hırslı bir politikacı olan Frank Underwood’un adım adım yükselişini izlediğimiz beş sezonun ardından Kevin Spacey’nin taciz skandalları sonucu diziden kovulmasıyla altıncı sezonda tüm odağın Claire Underwood‘a (Robin Wright) kayacağı biliniyor.

13 Reasons Why

Netflix’in Mart ayı sonunda servis ettiği, seveni de sevmeyeni de bol olan yeni dizisi 13 Reasons Why yeni nesil gençlere odaklanan ilginç bir yapım. İntihar eden Hannah (Katherine Langford) adlı bir kızın, ölümünün ardından kendisini intihara sürükleyen 13 nedeni sıraladığı kasetler ortaya çıkar. 12 farklı arkadaşına yolladığı kasetlerde Hannah’nın söyledikleri suç ve gerilimi bol bir macerayı başlatacaktır. Selena Gomez‘in yapımcıları arasında yer aldığı dizinin ikinci sezon çekimleri tamamlandı. Katherine Langford‘un Hannah rolüyle ilk Altın Küre adaylığını elde etmesi diziyi şu günlerde yeniden gündeme getirmiş durumda öte yandan.

Daredevil

Netflix ile MARVEL dünyasının en popüler işbirliklerinden biriyle devam edelim. Görme engelli avukat Matt Murdock’ın öteki duyuları oldukça gelişmiştir. Alabildiği en net koku ise suç kokusudur. Matt, suçlular ve kötülerle savaşmak için geceleri Daredevil kılığında sokaklara çıkmaya karar verir. Çizgi romanı kadar dizisi de epey beğenilen yapımın ikinci sezonu heyecanla bekleniyor.

Ozark

Borçlandığınız kişiye dikkat edin. Netflix’in bir başka harikası Ozark’ta Meksikalı bir uyuşturucu karteline borçlanan Marty Bird adlı bir adamın eşi ile birlikte Missouri’ye taşınması ve yavaş yavaş suç dünyasının bir parçasına dönüşmesini izledik. Dizi, ikinci sezon onayını da aldı.

The OA

Gizem ve gerilim dozunun hayli yüksek olduğu The OA oldukça ilgi çekici bir senaryoya sahip. Praire Johnson adlı görme engelli küçük bir kız yaşadığı küçük kasabada kaybolur. Praire yıllar sonra, 20’li yaşlarına gelmişken doğduğu kasabaya geri döner, üstelik artık görmeye de başlamıştır. Bu durum kasaba halkında hem şaşkınlık yaratır hem de genç kıza kuşkuyla bakmalarına neden olur.

The Crown

Netflix tarihi dramalara karşı mesafeli olsa da The Crown onların bu bakışını değiştirebilir. Kraliçe II. Elizabeth’in oldukça çalkantılı saltanatına odaklanan dizi 20. yüzyılın ikinci yarısına yön veren olayların perde arkasını anlatıyor. İkinci sezonu taze gelen dizinin sonraki sezonlar için de yolunun açık olduğu düşünülüyor.

Travelers

Netflix her türe el attığı gibi, bilimkurguyu da ihmal etmiyor. Travelers, uzak bir gelecekte geçiyor. Bir zaman makinesi keşfeden insanoğlu bu makine ile 21. yüzyılın sonuna dönüp insanları kabus dolu bir gelecek konusunda uyarmak isterler. Peki, Travelers isimli ekip insanlığı kurtarabilecek midir?

İlk yorum yapan siz olun

Düşüncelerin benim için önemli...