İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

5dk’da 2 tane Odaklanma Tekniği

  • Görevlerinizi zamanında bitirmek için siz de mücadele ediyor musunuz?
  • Her zaman dikkatinizin dağılmasından bıktınız mı?
  • Sürekli bildirim akışından rahatsız hissediyor musunuz?
  • Bir gün daha geçti ve verimli bir şey yapmadınız mı?

Eğer tüm bu sorulara cevabın evet ise, o zaman bu konu tam size göre.

Neden her zaman dikkatimiz dağılıyor?

Dikkatimizi dağıtmak için adeta kablolarla sarmalandık. Bir zamanlar hayatta kalmamızın son derece önemli bir parçası olan dikkat dağınıklığı konusunda evrimleştik. Dikkat dağınıklığına dikkat etmemek, avcı-toplayıcı çağında çok ölümcül olabilirdi.

Bu yüzden hepinizi bir an için bu endişeden kurtaracağım. Dikkatiniz dağılırsa kendinizi suçlu hissetmeyin. Hepimizin dikkati dağılıyor. Artık dikkat dağınıklığının ölümcül olduğu avcı ortamımızda yaşamıyoruz ama yine de kafamızda aynı eski kalıpları taşıyoruz.

Dikkat dağınıklıklarımız artık oldukça farklı. Bir ağacın arkasına saklanan yırtıcı değil bu dikkat dağıtıcılarımız. Tamamen farklı bir şekil aldılar.

Akıllı telefonlar, sosyal medya, dedikodu yapmak, işe yaramaz toplantılar ve her türlü medyayı akılsızca tüketmek bu modern çağın yeni dikkat dağıtıcı biçimleridir.

Kısa vadede ölümcül görünmeyebilirler, ancak bu dikkat dağıtıcılarla uzun süre meşgul olursak, hayatımıza gerçekten anlam katan şeylere odaklanma ve konsantre olma yeteneğimizi kalıcı olarak felç edebilir ve bizi gerçek potansiyelimizden mahrum edebilirler.

7/24 odaklanmış ve üretken kalmanızı söylemiyorum, bu mümkün değil. Tek söylediğim, hayatta bir şey başarmak istiyorsanız, gününüzün bir bölümünü odaklanmış şekilde geçirmeniz gerektiğidir.

Dürüst olalım, çay molanızla, iş arkadaşlarınızla dedikodu yaparak veya günde yüzlerce kez sosyal medyayı kontrol ederek hayatınız düzelmeyecek.

Dikkat dağınıklığı ve odaklanma hakkında bu kadar laf kalabalığı yeter, çözüme doğru ilerleyelim. Bir dahaki sefere dikkatinizi dağıttığınızda, dikkatinizi ve odağınızı toparlamak ve daha anlamlı şeyler yapmak için Darius Foroux‘dan öğrendiğim bu iki şeyi yapın.

1. Geçmiş Başarılarınızı Hatırlayın

Ne düşündüğünü biliyorum. Odak oluşturmak nasıl bu kadar kolay olabilir? İnan bana öyle ve bilimsel olarak da kanıtlanmış. Geçmişten gelen olumlu olayları hatırlamak Serotonin seviyenizi yükseltir.

Serotonin, beyindeki sinir hücreleri arasında ve vücudunuzda mesajlar taşıyan bir kimyasaldır. Serotonin, ruh hali, uyku, sindirim, mide bulantısı, yara iyileşmesi, kemik sağlığı, kan pıhtılaşması ve cinsel istek gibi vücut işlevlerinde kilit rol oynar.

Serotonin’in bir diğer önemli işlevi, gecikmiş hazzı düzenlemektir.

Vücudunuzdaki Serotonin seviyeleri düşükse; dedikodu yapmak, sosyal medyayı kaydırmak, tıkınırcasına izlemek, içmek veya size anında zevk veren herhangi bir şey gibi anlık haz davranışlarına kapılma olasılığınız daha yüksektir.

Öte yandan, Serotonin seviyeleriniz yüksekse, odağınız artar ve uzun vadede sizin için faydalı olan şeylere odaklanma olasılığınız artar.

Vücudunuzdaki bu sihirli kimyasalı artırmanın yollarından biri “geçmiş başarıları hatırlamak”tır. Diğer yollar arasında egzersiz yapmak, şükran duymak, cildinizi doğal ışığa maruz bırakmak vb. yer alır.

Yani konsept oldukça basit, odaklanma ve konsantre olma yeteneğiniz Serotonin seviyelerinizle doğru orantılı. Bu nedenle, gün boyunca herhangi bir zamanda odaklanmakta zorlanıyorsanız, Serotonin seviyenizi yükseltin.

2. Öze odaklanın

Odaklanmayı zor bulmamızın nedenlerinden biri, zihnimizin herhangi bir amaca hizmet etmeyen çöplerle dolu olmasıdır. Ve günümüz teknolojisi, başkalarının neye odaklanmamız gerektiği konusundaki görüşlerini paylaşmalarının önündeki engeli düşürdü. Bu sadece bir aşırı bilgi yüklemesi değil, aynı zamanda bir aşırı fikir yüküdür.

Enerjinizi hangi faaliyetlere / projelere / fikirlere odaklayacağınızı kendinize sorun.

Tüm bunların bir listesini yapın ve gerisini ortadan kaldırın. Seçimlerimizi kasıtlı olarak yapabilir veya başkalarının gündemlerinin hayatımızı kontrol etmesine izin verebiliriz. Gerekli olmayanları ortadan kaldırın.

Odağınızı daraltın. Hedeflerinize ulaşmak için hangi faaliyetlerin ve çabaların mümkün olan en yüksek katkıyı sağlamadığını öğrenin.

İnan bana, odaklanmak için mücadele ediyorsanız, hangi fikirlerin takip edileceği ve hangilerinin ortadan kaldırılacağı arasında kafanızın karışması ihtimali yüksektir. Bunu yapmak hayatınıza netlik ve odak getirecek ve onu daha az dağınık ve daha üretken hale getirecektir.

İlk yorum yapan siz olun

Düşüncelerin benim için önemli...

Mustafa Kurt sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et