İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Plastik atıkları geri dönüştürmeniz umurumda değil.

Eminim size dünyanın plastik sorununun bugün kritik bir seviyede olduğunu söyleyen ilk kişi ben değilim. Taş Devri’nden Buz Devri’ne(!) çağımızın dönemlerini, malzemelerine göre tanımladık. Yüzyıllar sonra bizimki büyük olasılıkla Plastik Çağı olarak adlandırılacak.

Ancak her gün artan tek kullanımlık plastik miktarı tüketicinin suçu değil. Plastikten kurtulmayı denediyseniz veya plastik atıklarınızı azaltmayı denediyseniz, bunun ne kadar zor olduğunu görmüşsünüzdür.

Her yıl kullandığımız 380 milyon ton plastiğin %50’sinden fazlası tek kullanımlıktır. Ve her yıl 10 milyon tonunu okyanuslara atıyoruz.

Japonya, Kanada, ABD, İngiltere vb. gibi çoğu zengin ülke atık sorunlarıyla ilgilenmiyor bile. Atıklarını Asya ülkelerine ihraç ediyorlar. Son zamanlarda Hindistan buna karşı tavır aldı. Bazıları çöpleri geri gönderdi ve diğer ülkelerin çöplük alanı olmayı reddederek kapılarını kapattı. Hatırlayın, buna ülkemiz de dahil oldu ama sonradan bu yasak esnetildi.

Ve bir Çevre Mühendisi olarak şunu söylemek isterim ki plastik atıkları geri dönüştürmeniz umurumda değil. Çünkü yeni bir plastiği “üretmek” atık bir plastiği geri “dönüştürmekten” çok daha ekonomik. Bu sebeple dünya çapında geri dönüşüm yeterli düzeyde değil.

Peki tamam da Mustafa ne yapabiliriz diyorsanız, şuradan başlayabilirsiniz; tek kullanımlık plastik atıklarınızı azaltarak. Peki ama nasıl?

  1. Market alışverişine kendi pazar çantanızla gidin ve mümkün olduğunca plastik poşet kullanmayın. Hadi itiraf edin; örneğin soğan ve patateslerinizi hem ince (bedava olan) market poşetine hem de 0,25 kuruş verdiğiniz poşetlere koyuyorsunuz.
  2. İşyerlerinizde kendi termosunuzu veya bardağınızı kullanın. Her seferinde karton bardak kullanmayın. Günde kaç bardak içtiğinizi düşünün ve bunu yıllık olarak hesap edin.
  3. Evinize yemek sipariş ederken plastik çatal, bıçak, peçete vs istemiyorum seçeneğini işaretleyin. Bunu birçok sipariş uygulaması hayata geçirdi.
  4. Beyninizin size ihtiyacınız olduğunu söylediği her şeye inanmayın. Satın alımlarınızı tekrar kontrol etmek için kendinize gelin.
  5. Son olarak bir tavsiye; açken market alışverişine çıkmayın.

İlk yorum yapan siz olun

Düşüncelerin benim için önemli...

Mustafa Kurt sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et