İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sera Etkisi Neden Önemlidir: İklimi Nasıl Etkiler?

Son günlerde işim gereği sera gazları konusunda yoğun günler geçiriyorum. Çalışırken elimin altında ki deftere çeşitli notlar alıyorum ve daha sonra bu notlardan faydalanırken fark ettim ki benim aklıma takılanları en basit haliyle buraya da aktarmak da faydalı olacak. O zaman bu faydalı düşünceyi faydalı bir harekete çevirerek bende bir fayda sağlayayım dedim. 🙂

Sera Etkisi Nasıl Çalışıyor?

Sera etkisi, dünyanın yüzeyini ısıtan güneşin doğal bir sürecidir. Atmosferdeki sera gazları (öncelikle karbon dioksit, metan, azot oksit, ozon ve su buharı) güneşin sıcaklığını hapseder ve dünyadaki ısının yükselmesine neden olur, bu da küresel ısınma olarak bilinir .

Neden Sera Etkisi Denir?

Bu işleme sera etkisi denir, çünkü kışın bitki yetiştirmek için kullanılan bir serada ne oluyorsa bu süreç de hemen hemen aynısı olmaktadır. Gün boyunca güneş seraya girer ve naylon veya cam duvarlar güneşin sıcağını hapseder, bu da seranın içindeki havayı ısıtan güneşin sıcağını hapseder, hatta güneş battığında ve dışarıdaki sıcaklıklar düşük olduğunda bile serayı gece boyunca sıcak tutar.

Sera Etkisi Neden Önemli?

Sera etkisi küresel sıcaklığımızın artmasının nedenidir – ve küresel ısınma iklim krizinin önemli bir parçasıdır. Ne kadar sera gazı salarsak, atmosferde o kadar fazla ısı tutarsak, dünya o kadar ısınır. Küresel sıcaklıklar arttıkça, tüm dünyadaki ekosistemlerdeki değişikliklere şahit oluruz. Örneğin, buzullar eriyor , deniz seviyeleri yükseliyor ve okyanuslar ısınıyor – bu değişikliklerin tümü hayvan yaşam alanlarını etkiliyor ve çeşitli türlerin neslini tüketiyor veya tükenme tehlikesiyle karşı karşıya bırakıyor. Örnek olarak en son ne zaman kar yağdı? Ya da çocukluğunuzda yağan kar ile son yıllarda yağan kar yoğunluğu arasındaki farkı hissedebiliyor musunuz?

Sera Etkisi Neden Zararlı?

Sera etkisi-1571689176211.jpg
Kaynak: istock

Yukarıdaki bilgilerden anlatmaya çalıştığımız gibi, sera etkisi gezegenimizdeki birçok farklı ekosisteme zarar vermektedir. İnsanlar, sera gazlarını atmosfere sokan, fosil yakıtları yakmak, çöp üretmek ve hayvan yetiştirmek gibi faaliyetler yapmaya devam ettikçe, sera etkisi, dünyamızı bizim için daha az yaşanabilir kılmaya devam ediyor.

Hangi sera gazları insanlar tarafından üretilir?

Sera gazlarından karbon dioksit, metan, azot oksit, ozon ya da su buharı insanlar tarafından üretilmektedir. Daha sonra doğal olarak oluşmayan ve sadece insan aktivitesinden kaynaklanan sera gazları olan florlu gazlar (kloroflorokarbonlar veya CFC’ler gibi) vardır. 

Sera gazları tek başlarına, Dünya üzerindeki etki edemeyeceğimiz birkaç doğal işlemden oluşur – örneğin, doğal madde çürümesi ve solunum. Ancak bunlar sera gazlarının atmosferimize girmesine sebep olan tek şey olsaydı, iklim krizinde olmazdık.

Bu, çoğu sera gazı emisyonunun insan faaliyetlerinden kaynaklandığını ve bu faaliyetlerdeki keskin artışın bizi şu anda içinde bulunduğumuz iklim acil durumuna getirdiği şeydir. En önemli sera gazı emisyonlarından sorumlu olduğumuz faaliyetler arasında yanan fosil yakıtlar sayılabilir.

Hangi Sera Gazı En Kötü?

IPCC ile EPA ‘ya göre, 2014 yılında, sera gazı emisyonlarının küresel dökümü aşağıdaki gibi oldu:

  • fosil yakıtlar, yüzde 65 karbon dioksit; 
  • ormancılık ve tarımdan kaynaklanan karbondioksit, yüzde 11; 
  • metan, yüzde 16; 
  • azot oksit, yüzde 6; 
  • florlanmış gazlar, yüzde 2. 

Metan, özellikle karbondioksitten daha küçük bir yüzdeye sahip olmasına rağmen, metan hala büyük bir endişe kaynağıdır, çünkü CO2’den daha güçlüdür – ScienceDaily’de yayınlanan bir araştırmaya göre , metan atmosferdeki ısıyı yakalamada CO2’den 30 kat daha güçlüdür. .

Sera Gazı Emisyonlarımızı Nasıl Azaltırız?

Sorumlu olduğunuz sera gazı emisyonu miktarını azaltmanın birçok yolu var. Evde karbon ayak izinizi ve enerji kullanımınızı azaltmak için hazırlanan birçok rehber var inceleyin; tek kullanımlık plastik kullanımınızı azaltabilir veya sıfır atık ile ilgili araştırma yapmaya başlayabilirsiniz.  

İlk yorum yapan siz olun

Düşüncelerin benim için önemli...