İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Snowpiercer – Kar Küreyici Aslında Ne?

Bugünlerde Netflix’te izlediğim dizilerden biri çevresinde gelişecek yazım. Küresel ısınma sebebiyle Dünya buzul çağına girmiştir. Yıllarca durmadan ilerleyen ve “seçilmişleri” taşıyan, 1001 vagonlu bir treni konu alıyor bu dizi. Tabi ki bu kişiler dışında dünyada yaşam kalmamıştır. İşte bu trende ki seçilmişlerin yaşamlarını izliyoruz bu dizide.

Konu bu kadar basit ve ütopik görünebilir ama “seçilmişlerin” hayatı ve düzeni etkiliyor insanları. Neyse bu diziyi ve aslında bu diziden önce çekilen aynı konulu diğer filmlerin hikayesini Barış Özcan gayet detaylı şekilde burada anlattı.

Benim dikkat çekmek istediğim konu ise bu dizi ve filmdeki hayatı gözlerimiz önüne seren bugünkü dünyamızdan kareler.

Ütopik ve çok uzak bir hikaye gibi gözükse de Jennifer Connelly‘in başrolünde olduğu bu Netflix dizisi veya daha önce çekilen Kore filmi, günümüzde ki insan hiyerarşisinden çok daha masum bir görüntü çiziyor diyebiliriz. Çünkü bunlar birer film ama hayat gerçek.

Aşağıda bir kaç kare fotoğraf yer alıyor. Bu fotoğraf projesine, öğrenim görmek için gittiği Cape Town’da hava alanı yakınlarındaki mahallelerde gördüğü eşitsizlikten esinlenerek başladı, John Miller.

Güney Afrika’dan sonra, Mumbai, Mexico City ve Nairobi’de çekimler yaptı. Miller insansız hava araçlarıyla, yaşam koşullarındaki eşitsizliğe dair daha iyi bir perspektif yakaladığını söylüyor. “Sosyal dokumuzdaki eşitsizlikler çoğunlukla saklı ve yerden görmesi zor. Binaların kendileri de dahil, görsel engeller şehirlerimizde inanılmaz bir eşitsizliğin yan yana olduğunu fark etmemizi engelliyor” diyor.

John Miller ayrıca, çalışmasının insanların eşitsizliği konuşmaya teşvik etmesini umuyor.

Fotoğraflar sizce de Snowpiecer’daki vagonları anımsatmıyor mu?

Yada Snowpiecer’daki vagonlar bize bu kareleri mi hatırlatmalıydı?

Yoksa hiç biri mi olmalıydı?

MEXICO CITY

MUMBAI

SOUTH AFRICA

NAIROBI

DETROIT

TANZANIA

PAPWA SEWGOLUM GOLF COURSE

KYA SANDS / BLOUBOSRAND

SAN FRANCISCO / LOS ANGELES

MASIPHUMELELE / LAKE MICHELLE

BALTIMORE

CLEVELAND

VUSIMUZI / MOOIFONTEIN CEMETERY

HOUT BAY / IMIZAMO YETHU

SEATTLE

STELLENBOSCH / KAYAMANDI

ALEXANDRA / SANDTON

RICHMOND

DURBAN METRO

VUKUZENZELE / SWEET HOME

STRAND / NOMZAMO

DISTRICT SIX

BONUS:

Fotoğraftakiler; Soldaki Amerika 16 yaş basketbol takımı, sağdaki de El Salvador’un 16 yaş basketbol takımı. Maç Sonucu: 114-19

Bir yorum

Düşüncelerin benim için önemli...

Mustafa Kurt sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et