İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Video görüşmenizi kibarca nasıl bitirebilirsiniz?

Bugünlerde hepimiz evlerimizden çalışıyoruz ya da kimi zaman çalışıyor gibi yapıyoruz. Artık daha fazla Zoom, Skype, MS Teams görüşmesi yapıyoruz. Peki, artık görüşme konusu bitip, kapatma zamanı geldiğinde karşı taraf bunu bir türlü anlamıyor ve sürekli konuyu uzatıyorsa. “Görüşmemiz güzeldi ama artık gitmem lazım” mı diyeceksiniz?

Yoksa bunu gerçekten diyebilir miyiz?

İlk akla gelen bilgisayarınızın kapatma düğmesine çat diye basarak kapatmak olabilir ama 5 dakika sonra yeniden arandığınızda ağzınızdan birden çıkan “kusura bakmayın elektrikler gitti” yalanına kimse inanmaz.

Başka bir planım var!

Bugünlerde evde karantinada olan birinin planının olmadığı iddia edilse de, gerçek şu ki çoğumuzun hala planları var – ya da en azından gün bitmeden yapılması gereken görevlerimiz var. Zoom görüşmenize, “Pardon ama, bulaşık makinesini boşaltmam lazım” ile “Hey, makinede çamaşırlarım kaldı, hemen asmazsam buruşacaklar” diyerek sonlandırabiliyorsanız muhteşemsiniz demektir. En azından eşinizin gözünde.

Her ne kadar bunlar hayatın gerçekleri olsa da, evde hala yemek yapıyor, hala çamaşır yıkıyor, hala ev ödevlerinde çocuklarımıza yardım ediyor, veya evcil dostlarımızı yürüyüşe çıkarmamız gerekiyorsa da bunu zoom görüşmemizde karşımızda ki kişiye söyleyemeyebiliriz. Bunun için en iyi bahane “10 dakika içinde yöneticime rapor göndermem gerekiyor, müsadeniz var mı” diyebilirsiniz.

Aaa pardon başka bir video görüşmemin zamanı geldi!

“Ajandamda başka bir video görüşmem vardı ve onun vakti geldi, beni bekliyorlar görüşmek üzere” diyerek görüşmenizi sonlandırabilirsiniz. Bu bahaneyi seviyorum çünkü doğruluk payı bugünlerde yüksek ve bu durum hepimiz için geçerli. Çünkü bu günlerde gerçekten gün içinde birçok video görüşmesi yapabiliyoruz.

Perşembe günü saat 14’te devam edelim mi?

Bahaneniz yoksa ve görüşme gerçekten bitmediyse, spesifik bir gün ve saat belirterek görüşmeyi sonlandırmanız çok profesyonelce olacaktır. Çünkü bu sizin planlı çalıştığınızı ve karşınızda ki kişiye bu yoğun gündeminizde zaman ayırarak değer verdiğinizi hissettirecektir. Görüşmeyi kapattıktan sonra da bulaşık makinenizi, spotify listenizi dinleyerek boşaltmaya başlayabilirsiniz.

Bitmeyen bir video görüşmesini nazikçe sona erdirmek için sizin başka önerileriniz veya yararlı ifadeleriniz varsa, yorumlarda bana iletebilirsiniz. Sonuçta mutluluk paylaşıldıkça çoğalır. Aaa bu arada kusura bakmayın ama başka bir görüşmemin zamanı geldi. Perşembe günü saat 14’te devam edelim mi?

İlk yorum yapan siz olun

Düşüncelerin benim için önemli...

Mustafa Kurt sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin