İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yapılacaklar Listeniz Kağıt Üzerinde mi, Telefonunuzda mı Olmalı?

Zaman yönetimi ile ilgili yazıları okurken hepsinin ortak noktasının bir “yapılacaklar listeniz”in olması gerektiğini gördüm. Ama şu soruya nedense birçoğu kesin bir cevap veremiyor? “Yapılacaklar listemizi telefonumuzda mı yoksa kağıt üzerinde mi oluşturmalıyız? “

Bu soruya en kestirme cevabım ise; “duruma göre değişir” olacak.

Kişiye, duruma ve kullanım amacına bağlı olarak her ikisinin de avantajları ve dezavantajları bulunuyor. Şimdi hem seçeneklere hem de her birinin faydalarına bakalım.

Telefonunuz her zaman yanınızda

Son yıllarda telefonlarımız hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Onları her yere taşıyoruz. Telefonumuz her zaman üzerimizde. Onlarla yatıyoruz. Ve eğer telefonumuzu unutursak, nerede olursak olalım geri dönüyor ve telefonumuzu almak için eve gidiyoruz ya da kilometreler katedebiliyoruz. Hatta şu an telefonunuzun yanınızda olup olmadığını bile istemsiz şekilde kontrol ettiniz, itiraf edin. Telefonu yanında olanlar yazıyı okumaya devam edebilirler. Diğerleri çoktan gitti bile sanki!

Dolayısıyla, etkili olabilmesi için yapılacaklar listenizin her zaman yanınızda olması gerektiğini düşündüğümüzde bu büyük bir artı. Çünkü gün içinde hepimiz telefonumuzdan sadece birkaç metre uzakta oluyoruz. Hatta şu an bu yazıyı bile telefonunuzdan okuyorsunuzdur belki de.

İster iPhone ister Android tabanlı olun, görevlerinizi takip etmenize yardımcı olacak düzinelerce “yapılacaklar listesi / to do list” uygulaması bulunuyor.

Bu uygulamalar, listenizi sıralama, önceliklendirme ve hatta birden çok cihaz arasında senkronize etme gibi birçok güçlü özellik sağlar.

Bununla birlikte, uygulama tabanlı listelerin bazı dezavantajlarına dikkat edilmelidir. Birçoğu çok karmaşık. Sadece bir yapılacak iş girmek için 57 alanı ve yeri doldurmanızı istiyorlar. (Bu nedenle, yeni başlayanlar için genellikle en basit yapılacaklar uygulamalarını tavsiye ederim.)

Ayrıca, telefonunuz kapalıyken ya da şarjınız bittiğinde listeniz gözden kaybolur ve akıldan çıkar. Listenizi düzenli olarak kontrol etmek iyi bir üretkenlik alışkanlığıdır, ancak telefonla ilgili başka dikkat dağınıklığına da yol açabilir.

Yapılacaklar listenize bakarken biraz Instagram’a ya da Linkedin’e de baksam fena olmaz diyerek zamanınızı boşa harcayabilirsiniz.

Kağıdın Gücü


Peki, kağıtta yapılacaklar listesi nasıl olur?

Kağıt tabanlı günlük planlayıcıların ve yapılacaklar listelerinin sonsuza dek ortalıkta olmasının birçok nedeni vardır. Yapılacaklar listenizi kağıt üzerinde tutmak çok kolay ve basittir.

Genellikle en basit çözüm en iyisidir.

Kağıt temelli bir yapılacaklar listesini nasıl kullanacağını herkes bilir. Yapılacaklar uygulamasında olduğu gibi “onu nasıl kullanacağınızı öğrenmek” zorunda değilsiniz.

Bir kağıt listesi ile, yeni bir yapılacaklar eklemek hızlı ve kolaydır. Listenizi her zaman “görebilirsiniz”, telefonunuzu veya bir uygulamayı açmanız gerekmez.

Elbette, kağıt tabanlı bir listeyi senkronize edemezsiniz veya listeniz içinde anahtar kelime arayamazsınız.

“Yapılacaklar Listesi” Çözümünüzü Seçin

Kağıt mı telefon mu? Seçim senin.

En rahat edeceğiniz çözüme gitmenizi tavsiye ederim. Özellikleri veya her birini tartın ve günlük aktivitelerinizde gerçekte hangisini kullanacağınızı düşünün. Yapılacaklar uygulaması, çok sayıda “alarm ve uyarı” içeren kaygan bir zaman yönetimi çözümü gibi görünebilir. Ancak, özelliklerini nasıl kullanacağınızı anlamazsanız, size bir yararı olmayacaktır.

Kağıt harikadır, ancak onu yeniden yazmak için çok zaman harcayabilirsiniz. Ya da dışarı çıktığınızda onu geride bırakabilir, her an ulaşamayabilirsiniz.

Sen hangisini seçersin? Deneyimlerinizi lütfen aşağıdaki yorumlarda paylaşın.

Bir yorum

  1. cengizselcuk00 cengizselcuk00 22 Kasım 2020

    kağıda not almadan iş takip etmek gerçekten zor. güzel bir paylaşım tebrikler

Düşüncelerin benim için önemli...

Mustafa Kurt sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et