İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yattığınız yerden çocuğunuzu eğlendirin!

Bazen insan o kadar yorulur ki en sevdikleri yanında olsa da biraz olsun kafa dinlemek veya 10 dakika da olsa hiç bir şey yapmadan ve düşünmeden uzanmak ister.

Ama gelin görün ki evde bir canavar vardır ve bu canavar kontrolsüz şekilde sürekli üstünüze atlayarak “baba hati, 2 takika uynıyalımmm” şeklinde dinlenmenize mani olmaktadır.

Her ne kadar bu canavarın minik kalbini kırmak hayatınızda isteyeceğiniz en son şey olsa da, onu mutsuz etmeyi aklınıza dahi getirmekten korkuyor olsanız da işte bu anlarda kalbiniz hadi kalk oyna bu canavarla dese de beyniniz vücudunuza kalkma emrini bir türlü veremiyordur.

İşte bu durumlar bizim evde de yaşanıyor. Ve ben kızımı her reddedişim de kahroluyorum ve halbuki ilk istediğinde 10 dakika oynayacakken, reddetmenin ve onun kalbinin kırılmaması için yapılan babalık vicdanı sonucunda belki de yarım saat sürüyor oyunlarımız. Hem onun gönlü olsun hem de vicdanım rahatlasın diye.

Ama mübarek o yorgun olunan anların hepsinde mi saklambaç, yakalamacılık, anne-baba yatağında zıplamacılık gibi fiziksel olarak yoran oyunlar talep edilir bu minik canavar tarafından. Ne olur sanki o popomun yarısının sığdığı minik sandalyesinde oturup resim çizsek beraber, oyun hamurlarından yemekler yapsak, bebekler birbirlerine misafirliğe gitse ve çay kahve ikramı yapsalar birbirlerine değil mi?

Bu gibi durumlarda benim derdime çare sırt çiğnetmek fikri geliyor. Uzanıyorum koltuğun kenarına, kızım da koltuğa tutunarak ayak uçlarımdan başlayarak omuzlarıma kadar çiğniyor sırtımı. Onun içinde çok eğlenceli bir hal alıyor bu durum. Benim içinde dinlenmeme fayda sağlıyor. Ama işte bu çözümde bir süre sonra canavarımıza yetmiyor.

İşte tam da bu günlerde karşıma bi vidyo çıktı. Aynı konudan sanırım dünyada bir çok kişi muzdarip ki böyle bir vidyo hazırlanmış. Yalnız olmadığımı bilmek biraz olsun yorgunluğumu aldı. Çocuğunuzla odasında siz yerde yatarken onu eğlendirebileceğiniz çeşitli aktiviteler gösteriliyor burada.

Örneğin;

Kızınız sırtınıza parmağıyla harf çizecek sizde hangi harf olduğunu tahmin edeceksiniz,

Sırtınıza veya poponuza oyuncak koyacak (ki poponuzun üzerine koyması onun için daha eğlenceli olacaktır) ve sizde o oyuncağın hangi oyuncağı olduğunu tahmin edeceksiniz. Tabi ki burada oyuncaklara bebek falan diyerek kabalık yapmayacaksınız herhalde, onların bir adları var lütfen. Elsa diyeceksiniz, Mine diyeceksiniz.

İşte özetle siz yerde bir yandan dinlenip yorgunluğunuzu atarken bir yandan da kızınızı eğlendirebileceksiniz. Her şey den öte “birlikte verimli vakit” geçirebileceğiniz anlar bu vidyodan sonra sizleri bekliyor.

Sizinde bu gibi oyun önerileriniz veya icatlarınız var ise yoruma yazın lütfen.

İlk yorum yapan siz olun

Düşüncelerin benim için önemli...