İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

7/24 Akış Halinde Olmanın Yolu (Yoğun Bir İnsan Olsanız Bile)

7/24 Akış Halinde Olmanın Yolu (Yoğun Bir İnsan Olsanız Bile)

Bazen tamamen bir işe odaklandığımızda zamanın nasıl geçtiğini fark etmeyiz. Örneğin ben, çevre mühendisi ve yönetici olarak, bir proje üzerinde yoğun bir şekilde çalışırken, saatlerin nasıl hızla geçtiğini fark etmeyebiliyorum. Bu durumu Albert Einstein’ın “Eğlendiğinizde zaman hızla geçer.” sözüyle tanımlayabiliriz. İşte bu duruma “akış” denir. Ayrıca bizler bu duruma “zaman su gibi akıp gitti” deriz. Akış, yaptığınız bir şeye tamamen dalmış olduğunuz bir zihinsel durumdur.

Çoklu Görevlerle Uğraşma

Çoklu görev diyoruz da nedir bu çoklu görev; aynı anda birkaç işi yapmak olarak tanımlanabilir. Çoklu görevlerle uğraşmak, zihninizi dağıtabilir ve akış durumuna girmenizi engelleyebilir. Örneğin, bir projeyi yönetirken aynı zamanda bir e-postayı yanıtlamak, whatsaptan gelen mesaja yanıt yazmak veya bir toplantı planlarken bir yandan instagramdaki postlara bakmak gibi başka görevlere de odaklanmanız gerekebilir. Ancak, çoklu görevlerle uğraşmanın, akış durumunda olmanızı engellediği gösterilmiştir. Bu nedenle, bir projeyi yönetirken, tüm dikkatinizi bu projeye vermek ve diğer görevleri bir süreliğine ertelemek en verimli çalışma şeklidir.

İyi de Mustafa, bunu sen yapabiliyor musun derseniz, hemen hayır derim. Zaten bu yazıyı yazmamın sebeplerinden biri, benim de aynı durumları yaşıyor ve bu durumdan şikayetçi olmam. Bu konuyla ilgili bazı küçük okumalar yaptım ve bana faydası olanın size de faydası olabileceğini düşündüm.

Ana Hedefinizi Belirleyin

Ana hedefinizi belirlerken, hayatınızdaki önemli öncelikleri düşünün. Örneğin, ailenizle daha fazla zaman geçirmek ve kızınızla daha kaliteli zaman geçirme fırsatı bulmak istersiniz. Bu hedeflere ulaşmanın bir yolu, belki de işinizle ilgili projeleri daha etkili ve verimli bir şekilde yönetmektir. Bu şekilde, hem işinizde daha çok başarı elde edersiniz, hem de ailenizle daha fazla zaman geçirebilirsiniz.

Akış Halinde Olmanın Hayatınıza Daha Fazla Entegre Olmasını Sağlayın

Akış halinde olmak, hayatınızın her alanında daha fazla başarı ve tatmin elde etmenizi sağlar. Örneğin, büyükşehirde yaşayan bir baba olarak, yoğun trafikte araba sürerken veya kızınızla parkta oynarken bile akış halinde olabilirsiniz. Kilit nokta, her anınıza tamamen odaklanmak ve mevcut anın tadını çıkarmaktır.

Sonuç

Akış durumunda olmak, her anı dolu dolu yaşamak demektir. Yapmanız gereken tek şey, bir göreve odaklanmak, dikkati dağıtan faktörlerden uzak durmak ve bir sonuca odaklanmaktır. Böylece daha fazla şey başarır ve çok daha verimli olursunuz. Kendinize şu soruyu sorun: Hayatınızda her an akış halinde olmanızın size nasıl bir etkisi olurdu?

Ve iş hayatınızda sizi akışa sokmaya yardımcı olacak bir Notion teması hazırladım. Bu konuda bana çok faydası oluyor, size de faydası mutlaka olacaktır. Şimdi burada notion uygulamasını bilgisayarınızda veya cep telefonunuzda nasıl kullanacağınızı anlatmayacağım. Merak edenler googllayabilir. Ama aşağıdaki linkten tasarladığımı bu faydalı temayı inceleyebilir ve hayatınızı akışa sokabilirsiniz.

https://www.shopier.com/ShowProductNew/products.php?id=10227882

İlk yorum yapan siz olun

Düşüncelerin benim için önemli...

Mustafa Kurt sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et