İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yaz etkinlikleri başlasın

Bugün tüm çocuklar karnelerini alarak uzun yaz tatillerine başladılar. Onların yerinde olmayı ne kadar çok isterdim. İşin garibi çocukken insan hemen büyümek istiyor, büyüyünce de keşke hep çocuk kalsaydım diyor. Her ne kadar bizler çocukluğumuza asla dönemeyecek olsak da çocuklarımızla bu yaz tatilinde onlarla kendi çocukluğumuza biraz da olsa dönebiliriz diye düşünüyorum.

Bu düşünceye Milli Eğitim Bakanlığının hazırlamış olduğu yaz tatili değerlendirme etkinlikleri listesini görünce kapıldım. Listeyi incelediğinizde siz de bana hak vereceksiniz.

Çocuklarla yapılabilecek yaz etkinliklerinin tablosu
Resme tıklayarak büyük halini görebilirsiniz.

Bu liste bugün karne alan tüm çocuklara dağıtılacak. Listede 73 adet etkinlik yer alıyor. Bu etkinlikliklerden birçoğunu ben bile bu yaşıma geldiğim halde hiç yapmadığımı düşündüm.

Ama kimileri ise beni çocukluğuma götürdü ki eminim sizde kimilerini çocukluğunuzda gerçekleştirmişsinizdir.

Mesela 80’li yıllarda doğan çocuklar sokakta daha çok vakit geçirir ve mutlaka beştaş oynamıştır. Arkadaşlarıyla yüksek bir ağaca çıkmıştır ya da en azından çıkmayı denemiş ve birçok kez düşmüştür. Toprakta bulunan büyük taşları kaldırarak altından solucan böcek çıkartmışlığınız ve mutlaka diğer arkadaşlarınızı korkutmak için üzerilerine atmışsınızdır inkar etmeyin.

Ben beceremiyordum ama o zaman benden büyük olanlar otlardan veya yapraklardan düdük yaparak hava atmışlıkları da olmuştur.

İp atlamak kızların işiydi ama saklambaç oynamışlığımız ve bizi bulmaya çalışan arkadaşı yanıltmak, çelik çömlek patladı diye yaygara koparabilmek için tişörtlerimizi, ayakkabılarımızı değiştirmişliğimiz çok olmuştur.

Top oynamayı saymıyorum bile ama topla oynanan farklı oyunlarımız vardı. Hatırlar mısınız; dokuz aylık, ortada sıçan, tombik oyunları topla oynanırdı.

Bunların birçoğu yukarıda ki listede gözüme çarpınca gerçekten çocukluğuma gittim.

Ve bu yaz daha önce yapmadığım etkinlikleri de 4 yaşında ki kızım ve eşimle birlikte yapmayı çok istedim listede görünce.

Mesela, daha önce hiç reçel veya yoğurt yapmadım. Takı da tasarlamadığımı hatırlıyorum. Bu yaz neden olmasın! Hatta listede yer alan gece yere uzanıp yıldızları izleyin maddesini Eşme‘de mutlaka gerçekleştirmek isterim.

Peki sizin çocukluğunuzda oynadığınız oyunlar nelerdi? Listede olmayan ama çocukluğunuzda oynadığınız oyunlar var mı?

İlk yorum yapan siz olun

Düşüncelerin benim için önemli...