İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yazmaktan Vazgeçmemeniz İçin 10 Sebep

Yazmamız için sayısız sebep var. Kimimiz için tutku, kimimiz için amaç, kimimiz için hobi olabilir. Ancak her ne sebepten yazıyor olursak olalım, yazmanın bizlere kattığı sayısız fayda var. Bu yazıda, yazmanın bana neler kattığına dair 10 sebebi sıralayacağım.

1. Yazmak beni çağırıyor!

Yazdığım için rahatlıyorum. Kendimi iyi hissettiğim bir yazıyı bitirdiğimde, koşucunun aldığı dopamin benzeri bir his yaşarım. Bilgisayarımdan günler ve haftalarca uzaklaşabilirim, ama sürekli olarak kafamda yazıyorum ve her zaman geri dönüyorum. Yazmak, benim için bir terapi ve hayatta yapabileceğim en güzel şeylerden biri.

2. Yazmak zorundayım

Yazmak, benim için bir gereklilik. Kafamın içi sürekli bir döngü halinde ve boşaltmak için yollar bulmam gerekiyordu. Yazmak, tüm bu rastgele düşüncelerimi kağıda yüklememe izin veriyor. Yazmaya başladığımda, içimdeki karmakarışık düşünceleri düzenleyebiliyorum ve rahatlıyorum. Yazmak, benim için zihinsel bir terapi.

3. Uzun vadeli bir ilişkimiz var

Yazmak, en dayanıklı ortağım. Kelimeleri kağıda yazmaya yetecek kadar yaşlı olduğumdan beri benimle. Randevular, görevler verir, dikkatimi çeker. Hayatımdaki bir çok şeyi yazdığım için hatırlarım. İyi, kötü, güzel ya da çirkin, tüm anılarımı yazarak kaydediyorum. Bu nedenle, yazmak benim için uzun vadeli bir ilişki haline geldi. Ciddi düşünüyoruz anlayacağınız.

4. Bağlantı kurar

Yazarken, düşünürüm, birisi bunu okuyacak diye. Siz, yani ekranın diğer tarafındaki insan, benim kelimelerimi sindiriyorsunuz. Yazımın sizi nasıl ve ne şekilde bulacağının tesadüf olmadığına inanırım. Bu nedenle, yazdığım her şeyi, siziz de anlayabileceği şekilde yazmaya çalışırım. İnsanların benim yazılarımdan ilham alması, onları etkilemesi, beni mutlu eder. Bunu bilmeme gerek yok ama yine de aşağıdan yorumlarınızı okumak beni mutlu eder. Hatırlatırım.

5. Egzersiz gibi beni zinde tutar

Kimse yazmamı istemiyor. Yapmak zorunda değilim. Ama, yapmalıyım! Aptal değilim. Bir konuda çalışmak, üretken hissetmek iyidir. Yazmanın bana getirdiği mutluluk ve gerektirdiği çalışma, kazan-kazan bir denge oluşturur. Yazmak, bana bir amaç verir ve hayattaki anlamımı artırır.

6. Geniş perspektifte düşünmeme sebep olur

Yazmak, beni farklı bakış açılarına yönlendirir. Kendime yeni sorular sorarım ve düşüncelerimi derinleştiririm. Yazma süreci, beni daha öğrenmeye açık, daha meraklı ve daha anlayışlı hale getirir. Bu nedenle, yazarak kendimi geliştirebileceğime inanıyorum. Geliştiğimi hissediyorum da.

7. Dünyayı anlamama yardımcı olur

Yazı, dünya olayları üzerinde düşünmemi sağlıyor. Yazarak, dünya hakkında daha fazla şey öğreniyorum ve anlamaya çalışıyorum. Bu nedenle, yazmak benim için bir öğrenme aracı.

8. Kelimelerim sizin yolculuğunuzu daha iyi hale getirebilir

Yazılarım, bu yazılarımı okuyan sizlerin, kendi dokunuş noktalarını tespit etmelerine ve ideal olarak, bu yolda ipuçları edinmelerine yardımcı olabilir. Yazarak, insanların hayatlarını değiştirebilirim ve onlara farklı bir bakış açısı sunabilirim. Bu nedenle, yazmak benim için bir fırsat.

9. Bana perspektifin değerini gösterdi

Blog yazarı olarak, bazı anları tekrar tekrar hatırlar, bazen aynı hikayeyi anlatırım. Ancak, her sürüm biraz farklıdır çünkü ben değişiyorum. Geçmişime nasıl baktığım, geriye dönük olarak kazandığım bakış açısı ve daha fazla öz farkındalıkla renklendirilir. Bu, hayal bile edemeyeceğim bir hediye!

10. Yazdıkça daha iyi olmamı sağlıyor ve kim olduğuma dair daha fazla güven kazandırıyor

Başkalarından daha iyi olmanız veya en iyi olmanız gerekmez – sadece kendi kişisel en iyinize ulaşmaya çalışmak yeterlidir. Yazarak, kendimi daha iyi hissediyor ve kim olduğuma dair daha fazla güven kazanıyorum.

Eğer siz de yazmayı seviyorsanız, umarım bu 10 sebep sizi de yazmaktan vazgeçirmeyecektir. Peki sizin yazmaktan vazgeçmemenizin sebepleri neler?

Bir yorum

 1. Hüseyin İbiş Hüseyin İbiş 10 Mart 2023

  dostum çok yerinde bir yazı olmuş gerçekten de yazmak sana neler kazandıracak diyerek işin maddi boyutunu düşünenlere verilecek en güzel cevap olduğunu söyleyebilirim.
  şunu özellikle söylüyorum yazmak olmasaydı biz yazanların kafaları dolup taşmış bir kazan halini alacak etrafımızda olanları hiçbir şekilde görmeyeceğimizi bilmemiz önemli bir ayrıntıdır.
  bizim seninle iyi bir ikili olacağımız fikri oluşmaya başladı benim kafamda bilmem sen ne düşünüyorsun senin fikirlerin ne bizim yazılarımız hakkında şiirimin bir tanesine yaptığın yorumu gördüm.
  diğer yazılarım hakkındada bir beyanat vermeni beklerim bence bir yazar eleştiriliyorsa doğru yolda demektir.
  ben şahsen bu düsturla yola çıktım ve bu blog sayfasını açtım.

Düşüncelerin benim için önemli...

Mustafa Kurt sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et