İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yok artık! Telefonumun arka planı verimliliğimi nasıl arttırdı!

Genelde küçük ipuçlarını seviyoruz ve bazen en küçük ipuçları bile büyük bir etki yaratabilir. Şu anda final sınavlarına hazırlanıyorsanız veya önemli bir toplantı için sunum hazırlıyorsanız, her şeyi ezberlemeye çalışırken oldukça bunalabilirsiniz. Ancak boş zamanlarınızda bile bilgileri bilinçaltınıza işleyebilirsiniz.

Telefon arka planınızı değiştirin

Son zamanlarda üzerinde çalıştığınız ve ezberlemeniz gereken bir şey düşünün – belki bir alışkanlık veya bir görev listesi. Bu konuyla ilgili görseli veya metni telefon ekranı boyutunda sıkıştıracak bir yol bulun ve arka plan yapın. Bunun için Canva’da yüzlerce arka plan örneği mevcut. Fikir vermesi için bir kaç tane örnek tasarladım. Görselleri inceleyebilirsiniz.

Telefonunuzdan zamanı kontrol ettiğinizde, telefonunuza gelen bildirimi kontrol ettiğinizde, hatırlamak veya öğrenmek istediğiniz şeyi göreceksiniz. Birkaç saniye okumak için zaman ayırın. Böylelikle ihtiyacınız olanı bulmak için notlarınızı aramak zorunda kalmayacak, ekstra bir efor sarf etmeyeceksiniz.

Bu aynı zamanda görev listeleriniz için de çalışır. Yapılacaklar listenizi sürekli açmak yerine, telefonunuzda göreceğiniz ilk şey olarak ayarlayarak işinizi ve ilerlemenizi kontrol edebilirsiniz. “bugün kitap okudun mu”, “su içtin mi”, “diyetine sadık kaldın mı”, “toplantı için sunumu tamamladın mı” gibi…

Pasif öğrenme

Pasif öğrenme, geri bildirim olmadan bilgi aldığınızda meydana gelen şeydir. Örneğin, dersler ve podcastler pasif öğrenme araçlarıdır. Etkin öğrenme, öğrenmek istediğiniz şeyle etkileşimde bulunduğunuzda, belki de notlar kullanarak veya onun hakkında iki yönlü bir tartışma yaparak gerçekleşir.

Arka plan değiştirme tekniğini her ikisi için de kullanabilirsiniz. Pasif olarak, ekrana bir göz attığınızda öğrenmek istediğiniz konuyla biraz daha fazla temasta olacaksınız, ancak tanımları öğrenmek için ekranı açıp kapatarak da aktif olarak çalışabilirsiniz. Örneğin, zorlandığınız tanımları oraya koyun. Ekranı kapatın, tanımı hatırlamaya çalışın ve işinizi kontrol etmek için geri açın. Bunu gün boyunca yapın ve hepsini sürekli görmek ve kendinizi sınavlara sokmak için birleştirdiğiniz için tanımları daha kolay özümsemeye başladığınızı fark edeceksiniz. Kimi telefonlarda arka planların periyodik olarak değiştirilmesi de mümkün. Böylelikle telefonunuzu her açtığınızda karşınızda öğrenmek istediğiniz konu, yapmak istediğiniz işin farklı bir hatırlatması karşınızda olacak. Kulağa saçma geliyor olabilir ama amaca giden yolda her şey mübah da olabilir.

İlk yorum yapan siz olun

Düşüncelerin benim için önemli...

Mustafa Kurt sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et