İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

#EvdeAynıReklamlarVar

Koronavirüs sebebiyle evlerimizde kaldığımız bu günlerde bilmem fark ettiniz mi ama televizyon reklamlarının hemen hepsi birbirinin aynısı. Merak etmeyin bu durum tüm dünyada aynısıymış. Nasıl mı?

Kasvetli bir piyano müziği

Bugünlerde ki tüm televizyon reklamlarının ana teması karantina günleri. Önce kasvetli bir piyano müziği eşliğinde bomboş sokakların ve yalnız görünen insanların görüntüleri başlar. Türk reklamlarında da bu durum genellikle çok beğenilen eski bir şarkının yeniden yeni ve genç bir ses tarafından yorumlanması olarak yer alıyor. Bunun amacı, bize “ya bu şarkıyı ben biliyordum” diyerek “kim söylüyordu bunu” şeklinde düşünmemizi, geçmişte ki o mutlu günlerimize gitmemizi sağlayarak reklamda kalmamız.

Müzik hızlanır ve sizin için varız denilir

Müzik biraz hızlanır ve reklamı yapılan şirket bizim için çalıştığını ve var olduğu mesajını verir. Bu arada müziğin hızlanmasıyla aynı anda kalp atışımız, kan akışımızın da ivmelenmesi sağlanarak firma ile gurur duymamız sağlanır. Türk versiyonlarında da o hepimizin bildiği ama tanımadığımız kişiden duyduğumuz şarkının nakaratı başlar ve “heh tabi ya işte bu şarkıydı, yav ne güzel günlerdi o eski günler” diyerek duygularımız tavan yapar, firmaya karşı bizde de güven ve şefkat duygusu oluşur.

Ve altın vuruş

Yabancı reklamlarda “together” yani “birlikteyiz” mesajı verilirken, Türk reklamlarında genellikle “biz sizin için varız” mesajı verilmektedir. İzlenen bu reklamla böylelikle firmaya karşı bilinçaltımızda bir minnet borcu oluşturulmakta ve “görev tamamlanmakta”.

Gelin bakın karantina günlerinde yabancı ülkelerde ki hepimizin bildiği global firmaların karantina günlerinde ki reklamlarının peş peşe montajlanmış halini birlikte izleyelim. Nasılda tek bir reklam gibi olduğunu daha iyi anlayacaksınız. Ardından da bahsettiğim Türk reklamlarını ekstra bonusuyla hatırlayalım.

Sabret – Tarkan
Bu da Geçer – Müslüm Gürses
Biz Ayrılamayız – Zeki Müren

Ve madem yazının sonuna kadar geldiniz. Alın size bonus bir video…

https://www.youtube.com/watch?v=UoC4KBbziwE
Bu da size bonusum olsun.

İlk yorum yapan siz olun

Düşüncelerin benim için önemli...

Mustafa Kurt sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et