İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Günlük yazmanın hayatımıza ve işimize sağladığı faydalar!

Son zamanlarda günlük tutmayla ilgili birçok yazı okumaya ve araştırmaya başladım. Çünkü fikirleri ve düşünceleri düzene koymayı ve az zamanda çok ve kalite iş çıkarmayı hedefleyen insanların ortak noktalarının; hepsinin sabah kalkar kalmaz veya gece yatmadan hemen önce günlük yazmaları olduğunu gördüm. Bu yazıda, bu konuyla ilgili yaptığım okumalarımda incelemek için aldığım notlarımı derleyerek günlük tutmanın ne olduğunu ve günlük tutmaya nasıl başlayabileceğimizi okuyacağız. Günlük tutma fikirleri ve konuları da paylaşacağım. Kendim için aldığım bu notlar umarım sizin de işinize yarar.

Günlük tutma

Günlük tutma, tefekkürünüzü veya algılarınızı bir günlük veya not defterine kaydetmeyi ima eder. Kesin veya olumsuz düşünceleri sıfırlayabilir. Geçmişle, şimdiyle veya gelecekle ilgili olabilir. Gerçekte olmayacak hiçbir şey yok, siz ne kadar uzun sürede aklınızdakileri önünüzdeki sayfaya aktarabiliyorsunuz?

Türler

Günlük Günlük Tutma

En yaygın olarak tanınan günlük tutma stratejilerinden biri, serbest yazmadır (veya serbest akış oluşturma). Serbest yazma, yalnızca düşüncelerin gelmesine izin vererek ve bunları hiçbir sınır olmadan veya noktalama işaretleri, imla veya hikaye hakkında endişelenmeden sayfaya koyarak adeta bestelemeyi içerir.

Bilgi günlük kaydı

Başka bir günlük kaydı stratejisine bilgi günlük kaydı denir. Bu daha çok yaratıcı ve uyumlu yollarla kayıt yapmak ve verileri düzenlemekle ilgilidir.

Görsel Günlük

Öte yandan, diğer günlük tutma yöntemleri görseldir ve kompozisyon, çizimler veya diğer yaratıcı artışları içerebilir. Günlük tutma ile ilgili olarak, tanım, plan ve prosedür tamamen size bağlı olabilir.Bu tarz günlük tutma hiç bana göre değil o ayrı. 

Takdir Günlüğü

Bir takdir günlüğünde minnettar duygular geliştirmelisiniz. Böylece minnettar olduğumuz karşılaşmaları açıklayabilir, takdir kayıtları yapabilir ve hatta bir tür takdir koleksiyonu yapmak için bazı şeylerin resimlerini yapıştırabilirsiniz. Hayatınızın tamamen bomboş geçtiğini düşünüyorsanız bu tarz günlük tutma size çok fayda sağlayacaktır. Bir deneyin derim. 

Akıllı günlük kaydı

Akıllı günlük tutmanın, deneyimsel kazanımlara veya gerçek karşılaşmalarımızdan kazanımlara yardımcı olduğu hatırlanır. Öncelikle bir karşılaşmanın inceliklerini düşünerek başlayabilirsiniz.

Zihinsel Davranış Tedavisi (ZDT) Günlük Kaydı

ZDT günlüğe kaydetmede, çeşitli ZDT yetenekleri hakkında bilgi edinir ve onları gerçekliklerinize dahil ettiğiniz zamanları açıklarsınız. Metodolojiyi devam eden yaşam durumunuza nasıl uygulayacağınızı da düşünmeniz gerekebilir.

Objektif Günlük Tutma

Bir başka iyi bilinen günlük kaydı türü, nesnel günlük kaydıdır. Bu, daha az serbest yazı içerebilir ve hedefleri tanımlama, planlama ve egzersizleri izleme konusunda size yardımcı olmak için daha organize olabilir. Hedef belirleme araştırmasının bu tür nesnel yansımaları desteklediği göz önüne alındığında, bu tür bir günlük tutmanın yararlı olacağından ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacağından emin olabilirsiniz.

Günlük tutmanın artıları

Her gün günlük tutmak, psikolojik iyi olma halini teşvik eder

Ben harika bir insanım, çünkü… 

Öfkelendiğim zaman, şunu yapma eğilimindeyim… 

Mutsuz hissettiğim noktada, şunu yapma eğilimindeyim… 

Başkalarıyla olan ilişkilerimi şu şekilde tasvir ederdim: 

Yeni bir sınava girmiştim … 

Savaştığım noktada, çoğu zaman sorunu şu şekilde çözeceğim:

Her gün günlük tutma, gerçek refahı ister

Kendimi …. hissettiğimde genellikle daha sağlıksız yiyecekler yerim… 

Kendimi en güçlü ve mutlu hissetmeme neden olan besin kaynakları… 

Egzersiz yaptıktan sonra …… hissediyorum… 

İyi bir gece uykusu aldığımda, …….. hissediyorum… 

Duyguları pekiştirmek için konuları düzenler

Hayatınızda hissettiğiniz duyguların her birini listeleyin. Duygularınız üzerinde çalışmak için yapabileceğiniz her şeyi listeleyin. Duygularınızın uzun vadede nasıl değiştiğini anlayın. Aşırı güçlü olmanın nasıl bir şey olduğunu tasvir edin. Görevden alınmanın nasıl bir his olduğunu tasvir edin. Sessiz hissetmekle huzursuz hissetmek arasındaki farkı anlayın.

Gerçek benliğinizi araştırmak ve keşfetmeyi sağlar

Herhangi bir noktada kendinizi yanlış yönlendiriyor musunuz? Sağlam bir birey olduğun söylenebilir mi? Kendinizde değer verip katlanamadığınız ne var?

Günlük Günlük Tutma İpuçları

İdeal olarak, şu anda günlüğünüzde neyi açıklayacağınız konusunda sanırım az da olsa bir fikriniz var. Öyleyse, tutarlı bir şekilde günlük tutmaya nasıl bağlı kalırsınız? İşte yararlı olabilecek birkaç ipucu.

  1. Başlangıçta, bir günlük ve beğendiğiniz bir kalem alın.Doğru boyutta sayfalara, istediğiniz gibi bölünmüş çizgilere ve ilgi çekici bir kapağa sahip bir günlüğünüz olduğunu varsayarsak, mutlaka onu alıp kullanın. 
  2. Günlüğünüzü görebileceğiniz bir yerde tutun. Yeni bir alışkanlık edinmenin denenmiş ve gerçek stratejilerinden biri, bu alışkanlığı son derece kolay hale getirmek ve çevrenizdeki ipuçlarını size hatırlatmak için kullanmaktır. Bu nedenle günlüğünüzü erişilebilir bir yerde tutmak çok önemlidir. Komodinin, masanın, mutfak masasının veya üzerine yazmayı hatırlayacağın başka bir yerde tutabilirsin.
  3. Günlük günlük tutma alışkanlığınızı başka bir alışkanlığa ekleyin.Her gün günlük tuttuğunuzdan emin olmak istiyorsanız, günlük tutmayı mevcut bir alışkanlığa (dişlerinizi fırçalamak, akşam yemeği yemek, duş almak, uyanmak veya bitirmek gibi) eklemeyi deneyin. Bu şekilde, ne zaman yapacağınızı her zaman bilecek ve diğer alışkanlığınız size hatırlatılacaktır. Bu taktiği James Clear’ın Atomik Alışkanlıklar kitabından öğrendim. 
  4. Günlük Günlük Tutmaya Nasıl Başlanır? Yeni bir alışkanlık geliştirmenin en iyi yolu;
  • Küçük, ulaşılabilir bir hedef belirlemek, 
  • Hedefinizi yazılı olarak taahhüt etmek ve
  • Yolda kalmamak için uygulama niyetleri veya bir “B planı” oluşturmaktır. 

Okuduğunuz için teşekkürler.

Bir yorum

Düşüncelerin benim için önemli...

Mustafa Kurt sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et