İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hayatınızı kodlayın!

Geçen gün yazılım işi ile ilgilenen ve hayatını kodlara adamış bir iş arkadaşımla sohbet ettikten sonra böyle bir yazı yazmak istedim. Kullanıcı dostu bir yazılım oluştururken, sorunu doğru tanımlamamızı, doğru çözümü oluşturmamızı ve belirli sonuçlara doğru ilerlememizi sağlayan çok sayıda araç, çerçeve ve metodoloji olduğunu öğrendim bu sohbette. Bu süreç boyunca geri bildirim alıyoruz ve kilit performans göstergelerini (KPI) ölçüyoruz. Bunu kullanarak, aldığımız etkiyi hızlı bir şekilde onaylıyoruz ve gerekirse rotayı değiştiriyoruz veya zararlarımızı azaltıyoruz. Böylelikle uğraşlarımızın sonucunun heba olmasını önlüyor ve yazdığımız kodların faydalı işler yapmasının yanı sıra kullanılırlılığını da sürdürülebilir kılıyoruz.

Bu teknikler başarılı bir yazılım veya uygulama oluşturmakta işe yarıyorsa, başarılı bir yaşam oluşturmak için kullanılamaz mıydı? Bu soru arkadaşımın yanından ayrıldığımdan beri aklımda. Nasıl bir hayat inşa etmeye çalışıyorum? İstediğim şeyin böyle bir hayat olduğunu nasıl doğrularım? İlerlememi sağlamak için ne ölçeceğim? İzlenecek seride, ürün yönetimi ilkelerini kullanmanın hayatınızı nasıl iyileştirebileceğini keşfetmeyi düşünüyorum. Bu ilk bölümde, bir vizyon ve stratejinin ne olduğunu, neden önemli olduklarını ve bunları kendi yaşamınız için nasıl oluşturabileceğimizi tanımlamaya çalışacağım.

Vizyon

Bir şeyi başarmaya çalışırken, öncelikle nereye gitmek istediğinizi anlamanız önemlidir. Yazılım oluştururken buna ürünün vizyonu denir. Vizyon, bundan sonraki 5 ila 10 yıl  içinde ürününüzün geleceğe nasıl katkı yapacağını ortaya koyar. Bu sebeple vizyon her daim iddialı olmalı ve alacağınız her kararda yönlendirici olmalı. Nasıl mı; alacağım bu karar beni vizyonuma yaklaştırır mı, uzaklaştırır mı olmalıdır.

Hayatımız karşısında basit bir öneme sahip olması gereken herhangi bir yazılımın dahi bir vizyonu olabiliyor da hayatımızın neden bir vizyonu olmasın! Geleceğini nasıl hayal ediyorsun? Hayatında en çok neye değer veriyorsun? Nasıl bir işin var? Ya da kendi işine sahip olmak ister misin? Ailen var mı? Hayalinde ki hayatında rutin bir gününü nasıl hayal ediyorsun? İşte bu gibi sorulara cevaplar vererek geleceğini yada yazımızın fikrine sadık alarak hayatının vizyonunu oluşturabilirsin diye düşünüyorum. Ne dersin?

5-10 yıl sonra eşim ve çocuklarımla güçlü bir ilişkim olacak. Günümün en önemli kısmı onlarla geçirdiğim zaman olacak. Çocuklarım bağımsız, zeki, düşünceli ve esnek çocuklar olarak büyüyecek. Ailemin temel ihtiyaç ve isteklerini sağlayacağım. Çok zengin olmayacağız, ancak mali durum üzerinde de strese girmeyeceğiz.

Zamanım en değerli varlığım olacak. Buna bakıldığında, programım üzerinde tam kontrol sahibi olacağım. Bu esneklik aileme öncelik vermeme, sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmeme ve tutkularımı ve ilgilerimi sürdürmemi sağlayacak.

Vizyonuma göre, sonuçların birkaçını not edelim – aile ile güçlü bir ilişki, zaman içinde kontrol, finansal bağımsızlık, tutkuların peşinde. Bu hedefleri göz önünde bulundurarak oraya nasıl giderim?

İşte geliyoruz vizyondan sonra ki ikinci konumuza, Eğer vizyon varılacak bir hedef ise, strateji çizilen rota, gidilecek yoldur.

Strateji

Yazılımda, iyi bir strateji, vizyonunuzu gerçekleştirme olasılığınızı en yüksek seviyeye çıkaran, her defasında birine odaklanan, amaçlanan bir sonuç dizisidir. Birini seçmeden önce çoklu stratejiler değerlendirilmelidir. İlk önce belirli bir niş pazar veya endüstriye mi başlıyoruz? Yurt içinde mi yoksa uluslararası olarak mı odaklanıyoruz? Rakiplerle aynı çizgide mi ilerleyeceğiz yoksa farklılaşmaya mı odaklanıyoruz? Mevcut piyasa koşulları, rakipler ve sizin benzersiz farklılıklarınız hepsi göz önünde bulundurulur. Yukarıda belirtildiği gibi, strateji bir amaçtır. Pazar değişecek ve yeni bilgiler öğreneceğiz, böylece stratejinin de bu yolda ilerlemesi gerekiyor.

İyi bir strateji, vizyonunuzu gerçekleştirmeniz için en yüksek olasılığı sağlayan ve her defasında birine odaklanan, amaçlanan bir sonuç dizisidir.

Bunu kişisel hayatımıza çevirmek, vizyonumuza ulaşmak için kullanabileceğimiz farklı yollar nelerdir? Örneğimi kullanarak, önce ilişkilere ve aileye odaklanır mıyım? Boş zaman? Egzersiz ve sağlık? İlk önce öğrenmem gereken temel beceriler var mı? Vizyonunuzu gerçekleştirmek, mantıklı bir sıraya koymak ve neden bu sırayı seçtiğinizi anlamak için gereken tüm farklı şeyleri düşünmenizi sağlamalıdır. İşte vizyonum için seçtiğim strateji;

  • Ailenle şu anda sahip olduğum sürelerde daha hazır ve daha katılımcı ol
  • Daha fazla zaman kazan ve zamanlamaya daha fazla vakit ayır ki yine daha fazla zaman kazan
  • Giderleri azalt
  • Çeşitlendirilmiş gelir kaynakları bul
  • Programımın tüm yetkilerini eline al
  • İlgi ve tutkuları birleştir
  • Egzersiz ve sağlık alışkanlıklarını iyileştir

Şimdi vizyonumuzu ve stratejimizi belirlediğimize göre, odak sağlayan bir çerçeveye sahibiz, ama sonra ne yapacağız?

Bir süre sonra, bu sonuçlarda ilerleme kaydetmek için nasıl öğrenmeye ve denemeye başladığımıza anlatan bir yazı yazmayı düşünüyorum.

Bu arada, sizin kendi yaşamınız için bir vizyonunuz ve stratejiniz var mı? Eğer öyleyse, lütfen aşağıda paylaşın.

İlk yorum yapan siz olun

Düşüncelerin benim için önemli...

Mustafa Kurt sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et